Rusko

Po krátkom utrpení Boh všetkej milosti, ktorý vás v Kristovi Ježišovi povolal do svojej večnej slávy, vás zdokonalí, utvrdí, upevní a postaví na pevný základ.“ 1 Pt 5:10

„Kto má dnes narodeniny, ja alebo ty?“ pýtala sa mladá kresťanka s iskrou v oku.

„Dnes ty,“ povedal jej otec, „ja som mal minulý týždeň.“ Pre kresťanov v komunistických krajinách boli narodeniny skvelou výhovorkou na stretnutie s inými veriacimi. Niektoré rodiny sa stretávali týždeň čo týždeň na narodeninových oslavách, ktoré boli v skutočnosti zhromaždeniami podzemnej cirkvi.  

Mladí ľudia využívali tieto „oslavy“ na posilnenie ich záväzku k evanjeliu. V roku 1966 boli v Rusku zatknutí traja chlapci a štyri dievčatá za to, že vo vlaku spievali chválospev. Na súde padli títo siedmi mladí ľudia na kolená. „Odovzdávame sa do Božích rúk,“ povedali pred sudcom a zhromaždenými svedkami. „Ďakujeme ti, Pane, že si nám dovolil trpieť pre vieru.“ Po ich priznaní začali ostatní kresťania v súdnej sieni spievať ten istý chválospev, za ktorý boli deti zatknuté. Povedali: „Venujme našu mladosť Kristovi.“  

Komunistom sa nedarilo zastaviť cirkev, aby sa stretávala a rástla. Jedny ruské noviny hovorili o kazateľovi, ktorí bol uväznený už trikrát. Vždy keď ho prepustili, okamžite išiel a usporiadal nedeľné školské zhromaždenie. Títo veriaci použili každý možný spôsob, aby vyjadrili svoju vernosť Bohu. V službe Božej cirkvi riskovali a trpeli odsúdenie svojou krajinou.

Aby boli naše fyzické svaly silnejšie, musia byť najskôr rozbité a naťahované skrze cvičenie a ťažkú prácu. Rovnako je aj viera sval, ktorý rastie len vtedy, keď sa napína. Utrpenie napína sval našej viery. V čase skúšok sme naťahovaní a „lámaní“ pred Bohom, no v konečnom dôsledku sa stávame silnejšími. Zbory v krajinách, kde je kresťanstvo zakázané, prejavujú vďaka ich utrpeniu neskutočnú silu. Môžeme to povedať aj o našej viere v Amerike? Cvičenie nás vyčerpáva – nechceme ho podstúpiť. Aj pomyslenie na utrpenie ťa môže znepokojovať. Nemôžeš však rásť, ak svoju vieru nenapínaš.   

Extrémne zamyslenia od organizácie Voice Of Martyrs (Hlas mučeníkov). Príbehy prenasledovaných kresťanov. Použité s povolením VOM.

Extrémne


Prečítané 442 krát

Zdieľajte: