pondelok, 24 október 2011 02:00

Pri prameni 24. október

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

„Treba sa vám znovu narodiť.“

Ján 3:7

Obnovenie je vec, ktorá musí tvoriť základ spasenia, preto by sme mali dostatočne usilovne dbať o to, že sme skutočne znovuzrodení, pretože je mnoho tých, ktorí si to myslia, ale nie sú. Buď si istý, že meno kresťan neznamená byť kresťan, a že fakt, že si sa narodil v kresťanskej krajine a navonok vyznávaš kresťanské náboženstvo, nemá pre teba žiaden prospech, ak k tomu nie je pridané ešte niečo navyše: že si znovu narodený. A to je vec tak záhadná, že ľudské slová ju nedokažu opísať.

„Vietor veje, kam chce: čuješ jeho hlas, ale nevieš, odkiaľ prichádza, a kam ide: tak je s každým, kto sa narodil z Ducha.“ A napriek tomu, ide o zmenu, ktorú cítime a o ktorej vieme, že sa deje. Cítime skrze prácu svätosti a vieme skrze milostivú skúsenosť. Toto veľké dielo je nadpozemské. Nejde tu o niečo, čo si človek spôsobí sám; je do toho zapojený celkom nový princíp, ktorý pracuje v srdci, obnovuje dušu, a ovplyvňuje celého človeka. Nie je to zmena môjho mena, ale obnovenie celej mojej prirodzenosti, takže už viac nie som človekom, akým som bol, ale som novým človekom v Kristu.

Umyť a obliecť telo je vec celkom odlišná od schopnosti oživiť ho – človek môže spraviť to prvé, no len Boh to druhé. Ak si teda bol „znovuzrodený“, tvojím vyznaním bude: „Ó, Pane Ježiši, môj večný Otec, ty si bol mojím duchovným rodičom až doposiaľ; bol som mŕtvy vo svojich hriechoch a priestupkoch, kým Tvoj Duch nevdýchol do mňa dych nového, svätého duchovného života. Môj nebeský život je celý odvodený od teba, celý je Tvoja zásluha.“ Môj život je skrytý s Kristom v Bohu. Už to viac nie som ja, kto žije, ale Kristus vo mne. Nech nás Pán Boh uschopní istotou v tomto nesmierne dôležitom bode, pretože nebyť obnovený znamená nebyť zachránený, ospravedlnený; znamená byť bez Boha a bez nádeje.

Prečítané 11265 krát