Zabudnutá sila spoločenstva #2

Toto je druhý blog na tému zabudnutá sila spoločenstva. Ak ste hádali, že to bude o peniazoch, mali ste pravdu. Ak máte problém s tým, že kresťanstvo a peniaze neide dokopy, tak radšej ani nečítajte Novú Zmluvu, pretože Ježiš o peniazoch hovorí naozaj často. (Ak neveríte, čítajte Bibliu).

Ako súvisí sila spoločenstva a peniaze?

2. spoločenstvo má veľkú ekonomickú silu

Raz mi Dodo rozprával o tom, ako fungovali (a pravdepodobne ešte stále fungujú) Židia. Ich ekonomický princíp je veľmi jednoduchý. Kapitál držať len v rámci svojho spoločenstva, resp. privádzať do spoločenstva ďalší kapitál.

príklad: V našom spoločenstve je 5 ľudí. Pekár, obuvník, automechanik, lekárnik a stolár. Ak budeme nakupovať výrobky a služby od seba navzájom, budeme sa aj navzájom držať pri živote a každý z nás bude môcť fungovať a normálne si zarobiť na život. Dokonca, ak si od nás budú kupovať tovar a služby aj ľudia mimo nášho spoločestva, kapitál v rámci nášho spoločenstva bude rásť.

Ak by sa však stalo, že príde veľký obchodný reťazec, a pekárovi ponúkne o polovicu lacnejšie topánky, ako by mal od obuvníka, ktorý je v našom spoločenstve, a daný pekár by sa "ulakomil", "okradol" by vlastne nielen obuvníka o zárobok, ale celé spoločenstvo a v konečnom dôsledku aj sám seba, pretože obuvník by si (pri veľkom zjednodušení), nemal za čo od neho kúpiť chlieb (keďže on si nekúpil topánky od neho), skrachoval by, a nakoniec by si aj tak všetci museli kupovať topánky niekde inde (a je dosť možné, že onedlho aj oveľa drahšie, ako u obuvníka, keďže žiadne zľavy netrvajú večne).

Žid, ktorý takéto niečo urobil bol vylúčený zo spoločenstva (tak vážne to brali, a keď si uvedomíme že aj od toho záviselo prežitie spoločenstva, tak asi vieme prečo) - ale možno vám je teraz jasnejšie, prečo sa židovské komunity dokázali tak uchytiť po celom svete.

Čo to znamená pre nás? Náš kapitál má ostať v našom spoločenstve, a vtedy to naše spoločenstvo posilňujeme a zároveň platí, že naše spoločenstvo nás môže držať každého pri živote (a pri práci) ak budeme navzájom spolupracovať a nekupovať od iných (o predaji to neplatí, samozrejme :)) ale len od "našich".

Ak teda poznáte vo svojom spoločenstve nejakého podnikateľa, ktorý horko ťažko zápasí o prežitie, môže to byť aj vašim pričinením, ak nakupujete vo veľkých reťazcoch namiesto toho, aby ste to kupovali u neho.

Bratstvo milujte! (1. Pt 2:17)

A aj toto je prejav lásky - že mu dovolíte zarobiť si na živobytie.

Ako to vidíte vy? Píšte do komentárov.

Každý autor komentáru bude zaradený do súťaže o najnovšiu knihu z EVS - Falošní bohovia (Timothy Keller). Čím viac komentárov, tým viac sa zvyšuje vaša šanca na výhru. Šťastného výhercu vyžrebujem náhodným spôsobom tak, aby vám kniha stihla prísť do vianoc.

spoločenstvo cirkev jednota sila ekonomická sila peniaze kapitál


Prečítané 4146 krát

Zdieľajte: