Čomu sa podobá nebo?

Je nebo viac ako kostol alebo ako hostina? 
 
Po krste ma rodina pozvala na posedenie k obedu v reštaurácii. Pozvanie som prijal. Pred modlitbou pri stole som položil prítomným otázku: „Pred chvíľou sme boli v kostole, teraz sedíme tu v reštaurácii za pekne prestretými stolmi. Čo si myslíte, v nebi to bude vyzerať viac ako v kostole alebo ako v reštaurácii?“ Jeden z prítomných po malom zaváhaní odvážne povedal: „Myslím, že ako v kostole.“ Ocenil som odpoveď, ale zároveň dôrazne povedal: „Možno budete prekvapení, ale Pán Ježiš pripodobnil Božie kráľovstvo práve k hostine...“
 
Nespomínam si, že by Pán Ježiš niekedy povedal: „Podobné je kráľovstvo nebeské bohoslužbe v chráme...“ ani „Podobné je kráľovstvo nebeské zhromaždeniu v synagóge...“ ani „Podobné je kráľovstvo nebeské nedeľnej bohoslužbe...“ ale určite prirovnal Božie kráľovstvo ku svadobnej hostine. (Mt 22:1-14)
 
Po čase jeden z prítomných povedal: „No, veru, bude to dilema, lebo ako sa hovorí, v pekle bude aspoň zábave, ale v nebi...?" Odkiaľ majú ľudia takéto pokrivené predstavy?  Povedal som, že pre lepšiu predstavu pekla a neba si stačí predstaviť dve situácie. Po prvé, tú najhoršiu vo svojom živote, čo si doteraz zažil, a tú umocniť na večnosť. To je peklo. A predstav si tú najkrajšiu chvíľu svojho života a umocni ju na večnosť. To je Božie kráľovstvo. Vlastne, to je len ochutnávka toho, čo nás čaká. 
 
Pán Ježiš sa nevyhýbal synagógam, chodil aj do chrámu, a predsa tieto zhromaždenia neboli pre Neho obrazom nebeského kráľovstva. Prečo práve (svadobná) hostina? 
 
Hostina, to je spoločenstvo, to sú ľudia, ktorí sú spolu radi. To sú ľudia, ktorých niečo spája. To sú ľudia, ktorí sa zabývajú a radujú. A toto bude v nebi. Bohoslužba tam už nebude, pretože sa budeme stretať s Bohom tvárou v tvár. Ale bude tam spoločenstvo a radosť, zjednotení Pánom Ježišom Kristom. 
 
Je veľa vecí, ktoré o nebi nevieme. Veľa vecí, ktoré si nevieme ani len predstaviť. Ale jedno je isté - nuda tam rozhodne nebude. Bude tam zábava a radosť.  Ani oko nevídalo, ani ucho neslýchalo, ani do srdca človeku nevstúpilo, čo pripravil Boh tým, ktorí Ho milujú. 1K 2:9.
 
Keď už v tomto porušiteľnom svete je toľko zábavy, prekvapení, krásy a radosti, o čo viac toho bude v tom dokonalom večnom svete! Určite sa máme na čo tešiť. Ako napísal C. S. Lewis:  To najlepšie nás ešte len čaká!
 
 
Sledovať ma môžete aj na Facebooku a Instagrame. 

#nebo #hostina #párty #boziekralovstvo #kralovstvonebeske #večnýživot


Prečítané 343 krát

Zdieľajte:

O autorovi