„I povedal Ježiš Šimonovi: Neboj sa, odteraz ľudí budeš loviť.“ (L 5:10)

V Lukášovom evanjeliu čítame, ako Ježiš používal Šimonovu loďku namiesto kazateľnice. Zástup sa na Neho valil, a tak vstúpil na loďku, máličko sa odrazil od brehu a odtiaľ kázal ľuďom. Potom povedal Šimonovi: „Odraz na hlbinu, spusťte siete a lovte!“ (L 5:4)

Aby bolo jasné, Ježiš nebol žiaden skúsený námorník či rybár. Ježiš bol učiteľ. Nebol jedným z tých ľudí, ktorí trávili na vode veľa času.

Šimon Peter mu odpovedal: „Majstre, celú noc sme sa namáhali, a nič sme nechytili; ale na Tvoje slovo spustím siete.“ Šimonova odpoveď zahŕňala jeden mimoriadny termín a mohli by sme ju preložiť aj takto: „Celú noc sme sa namáhali, a nič sme nechytili; ale, majster (alebo kapitán) tejto lode, urobíme to.“

Šimon Peter Mu mohol povedať aj: „So všetkou úctou, Pane, čo sa týka učenia, naozaj sa vyznáš. Lipneme na každom slove, ktoré vyslovíš. Ale rybárčenie, v tom sme doma my. Už sme dnes lovili, a nič sme nechytili. Je to strata času.“

No keď sa odrazili na hlbinu, bolo tam toľko rýb, že sa im trhali siete a loď sa začala potápať. Na pomoc prišla aj ďalšia loď, a aj tá bola preplnená rybami. Šimon Peter bol naozaj ohromený. Povedal Ježišovi: „Odíď odo mňa, Pane, lebo som hriešny človek.“ (L 5:8)

Akoby Ježišovi hovoril: „Nemárni so mnou čas. Sklamem Ťa. Nemám na to. Vôbec sa mnou neobťažuj, Ježiš.“

Ježiš mu však odpovedal: „Neboj sa, odteraz ľudí budeš loviť.“ (L 5:10)

Je Ježiš kapitánom Tvojej loďky? Dovoľ mu to. Dovoľ mu prevziať kontrolu.

https://www.harvest.org

Laurie


Prečítané 1765 krát

Zdieľajte: