„Správne, dobrý a verný sluha, nad málom si bol verný, nad mnohým ťa ustanovím; vojdi v radosť svojho pána!“ Mt 25:23

Zrejme ste zachytili, že pastor Billy Graham včera ráno vo veku 99 rokov odišiel domov, aby bol s Pánom. Pamätám sa, ako som s ním raz bol v Portlande (štát Oregon). Práve dokončil kázeň. Zišiel z pódia a šli sme k autu. Išiel som s ním späť do hotela – ľudia vytvorili špalier len z úcty voči tomuto Božiemu mužovi. Nasadli sme do auta a pohli sme sa. Billy sedel vzadu vedľa svojho syna Franklina. Jeho dlhoročný priateľ a poradca T. W. Wilson šoféroval; ja som sedel vpredu na sedadle spolujazdca.

Chcel som Billyho pochváliť za kázeň, otočil som sa a povedal: „Billy, dnes to bolo úžasné posolstvo.“

Pozrel na mňa tými oceľovo modrými očami a povedal: „Len evanjelium.“

Otočil som sa a pomyslel som si: „Áno!“ To som vedel, ale snažil som sa ho pochváliť. Potom som sa obrátil dozadu a povedal: „Veľmi sa mi páčila tvoja myšlienka, že Ježiš robí svedomie znovu citlivým.“

Odpovedal: „Áno, On to môže!“

Tomuto som sa naučil: Nedalo sa mu zložiť žiaden kompliment. Skĺzol po ňom ako voda kačke po chrbte.

Ako môže byť človek v postavení, v ktorom bol on, a nestúpne mu to do hlavy? Hovorí sa, že na to, aby si držal plný pohár, potrebuješ istú ruku, a Boh Billymu počas celého života zveril plný pohár zodpovednosti.

Billy rád len tak sedel, rozprával sa a bol bežným človekom. Zaujímal by sa o teba tak ako ty o neho – čo bolo pre mňa ťažké pochopiť. Prečo by sa pýtal na môj názor alebo chcel počúvať, čo hovorím? Billy bol stelesnením láskavosti, skromnosti a dobroty – či bol s prezidentmi a známymi ľuďmi alebo s čašníčkou, ktorá mu priniesla obed, alebo s človekom, ktorý ho na ulici spoznal a oslovil. Ako Ježiš – vždy sa zdalo, že má veľký záujem o jednotlivcov, a ja si myslím, že to bolo jedno z tajomstiev jeho úspechu.

Často hovorieval: „Som len vidiecky pastor.“ a hoci to môže vyzerať ako predstieraná pokora, hovoril o sebe len prostú pravdu. Boh ho výnimočne pozdvihol, aby sa stal pastorom prezidentov a ďalších svetových vodcov, aj evanjelistom celého sveta, no keď bolo všetko urobené a povedané, Billy patril k tým najpraktickejším ľuďom, ktorých poznám. On bol „len vidiecky pastor“, ktorého Boh vyzdvihol na úroveň, na ktorú sa dostalo len veľmi málo iných, ak vôbec niekto.

Myslím si, že spomedzi ľudí, ktorých som stretol, sa Billy Graham najviac podobal na Krista – hoci nebol bez ľudských chýb. Sám ich prvý priznával.

Billy Graham žil to, čo kázal – a kázal lásku. Miloval manželku Rút i svoju rodinu celým srdcom. Nevidel som manželov, ktorí by sa ľúbili viac ako  Billy a Ruth, aj keď mali svoje malé nezhody ako každý pár. Bolo kúzelné pozorovať, akým spôsobom sa k sebe správali. Ruth mu bola vo všetkom rovná, s veľkou duchaplnosťou a zmyslom pre humor, a bolo vidieť, že je s ňou rád.

Od jej smrti sa Billy túžil znovu s ňou stretnúť v nebi a počuť Pána povedať: „Správne, dobrý a verný sluha!

https://www.harvest.org

Laurie


Prečítané 1616 krát

Zdieľajte: