nedeľa, 11 október 2020 02:00

Čo je ustarostenosť - 11. október

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

"Nikto nemôže slúžiť dvom pánom; lebo buďto jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým pohrdne. Nemôžete slúžiť Bohu aj mamone. Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení..." Evanjelium podľa Matúša 6:24 - 25

Slovo Pána Ježiša o tom, aby sme neboli ustarostení, je v prvom rade oslobodzujúce evanjelium. Ale zároveň obsahuje vážnu výstrahu: "Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení!"
Prečo?

Pretože nikto nemôže slúžiť dvom pánom a byť ustarostený, to je v skutočnosti pokus slúžiť dvom pánom. Ten, kto sa pokúša slúžiť dvom pánom, slúži v skutočnosti jednému, a to nie Bohu, ale mamone. To je to, pred čím nás Pán Ježiš vystríha.

Pochopíme to lepšie, keď sa opýtame: čo je to ustarostenosť? V skutočnosti je ustarostenosť to, keď sa človek pokúša byť svojou vlastnou prozreteľnosťou, byť sám sebe bohom.
V Žalme 37:5 čítame: "Uvaľ na Hospodina svoju cestu, dúfaj v Neho, a On vykoná."
Ak tento verš obrátime a povieme: Uvaľ na seba svoju cestu, dúfaj v seba pretože ty sám to zvládneš - máme jasne vyjadrené, čo v skutočnosti znamená byť ustarostený.
K čomu inému to môže viesť, ak nie k vyvyšovaniu samého seba?

Vyvyšovanie samého seba je koreňom všetkého zlého. Ak vyvyšujeme sami seba na úkor iných ľudí, je to egoizmus. Ak vyvyšujeme seba na úkor Boha, je to bezbožnosť.
Cez naše sebavyvyšovanie získava satan panstvo nad nami ľuďmi. A na vyvyšovanie samého seba nie je nič vhodnejšie než peniaze! Preto nazýva Pán Ježiš peniaze mamonou. Ľudia, ktorí používajú peniaze na to, aby sa dostali dopredu a hore, aby získali moc a vplyv - áno, aj aby vládli nad ostatnými - tí sú priamo pod nadvládou satana. Takýchto ľudí sprevádza zlo mnohých podôb. Ustarostenosť dokáže takto znetvoriť aj kresťana.

Pred týmto nás vystríha Pán Ježiš. Ako protiváhu nám dáva svoje najnádhernejšie evanjelium.
Nenecháme teda Jeho, aby bol o nás ustarostený?

Prečítané 675 krát Naposledy zmenené sobota, 10 október 2020 09:13
Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.