utorok, 06 október 2020 02:00

Keď Zem strašne zapácha - 6. október

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

„Hospodin oľutoval, že učinil človeka na zemi, a zabolelo ho srdce.“ (1M 6:6)

Pred mnohými rokmi sme boli v New Yorku práve v čase, keď boli smetiari v štrajku. Všade boli odpadky − odpadky nakopené na odpadkoch − nehovoriac o škodcoch. Bol to brajgel.

Morálne a duchovne to trochu pripomínalo planétu Zem za dní Nóacha. Strašne to zapáchalo. Prvá kniha Mojžišova nám prezrádza, že Bohu bolo skutočne ľúto, že stvoril ľudstvo. Prečo mu to bolo ľúto? Odpoveď na to nám dáva 5. verš: „Keď však Hospodin videl, že skazenosť ľudí na zemi bola veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca bolo ustavične zlé…“

Nebolo to len občasné zlo, ale ustavičné. Ľudia nemali dobré myšlienky, ktoré by ich upútali ani z času načas. Bolo to zlo vrstvené na zlo, ktoré sa kopilo na ďalšie zlo. Voľne by sme totiž mohli židovskú frázu, ktorá je v pasáži použitá, preložiť nasledovne: skazenosť dosiahla vysoký stupeň alebo najvyšší stupeň. Následkom toho chcel Boh súdiť zem.

Prečo by milujúci Boh priniesol na zem súd? Pretože Boh nie je len milujúci, ale je takisto spravodlivý. Ako správne poznamenal Abrahám: „Či by ten, čo súdi celú zem, nemal konať spravodlivo?“ (1M 18:25) Ak ľudia môžu do neba hlasno a neprestajne prestupovať Božie zákony, zabíjať, ničiť a prekrúcať všetko, čo je správne, je pre Boha prospešné odvrátiť sa a neurobiť s tým nič? V skutočnosti to nedáva žiaden zmysel. Boh je dobrý. Boh je milujúci. Boh je charakterný. A Boh je spravodlivý.

Keď Boh prehovoril k Nóachovi, veci boli tak zlé, ako len mohli byť. Nóach bol veriacim posledných dní, ktorý nám ukázal, že dokážeme žiť zbožné životy uprostred bezbožného sveta. Nóach žil spravodlivý život na nespravodlivom mieste. Žiaril ako jasné svetlo v tých najtemnejších okolnostiach, aké si len dokážeme predstaviť.

https://www.harvest.org

Prečítané 655 krát Naposledy zmenené pondelok, 05 október 2020 23:27
Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

www.harvest.org