nedeľa, 15 november 2020 02:00

Dve slová, ktoré potrebuje každý manželský pár - 15. november

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

„Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a priľne k svojej žene a budú jedným telom. (1M 2:24)

Na chvíľu si predstav, aké by bolo žiť v záhrade Eden. Niekedy sa mi zdá, že záhradu Eden považujeme za nejaké imaginárne miesto ako Kamelot, Neverland alebo Atlantída. Záhrada Eden však bola skutočné miesto, do ktorej Boh umiestnil skutočných ľudí. Táto záhrada predčila všetky krásne miesta, ktoré sú dnes na našej planéte.

Adam bol v tej záhrade sám. Pomenoval všetky zvieratá, no stále mu čosi chýbalo. Totiž, niekto mu chýbal. „Potom riekol Hospodin Boh: Nie je dobré človeku byť osamote. Dám mu pomoc, ktorá mu bude roveň.“ (1M 2:18)

Boh Adama hlboko uspal. Keď sa zobudil, bola tam Eva. „Nato povedal človek: Toto je už kosť z mojich kostí a telo z môjho tela. Bude sa volať mužena, lebo je z muža vzatá.“ (1M 2:23) Pasáž pokračuje: „Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a priľne k svojej žene a budú jedným telom.“ (1M 2:24)

V 24. verši nachádzame dve slová, ktoré musia byť v manželstve stále prítomné, ak má byť plné života a úspešné. Sú to slová opustiť a priľnúť. Slovo priľnúť znamená „prilepiť sa alebo tesne priliehať.“ Najprv opustíš svojho otca a matku. Musí tam byť opustenie a to znamená predefinovanie starých vzťahov.

Syn je pre svoju matku a otca stále synom a dcéra je stále dcérou. Keď sa však pár zosobáši, ustanovuje tým novú domácnosť. Začína novú rodinu. Jeho prvotná zodpovednosť je voči svojej manželke a jej prvotná zodpovednosť je voči svojmu manželovi. Od rodičov sa musia odpútať. Toto je opustenie a priľnutie.

https://www.harvest.org

Prečítané 659 krát Naposledy zmenené sobota, 14 november 2020 00:12
Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

www.harvest.org