nedeľa, 13 december 2020 02:00

Len jeden dostal spásu - 13. december

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

"Tu jeden z nich, vidiac, že je uzdravený, vrátil sa a silným hlasom oslavoval Boha; padol na tvár Ježišovi k nohám a ďakoval Mu; a bol to Samaritán. Odpovedajúc Ježiš riekol: Či neboli očistení desiati? A kde sú deviati?" Evanjelium podľa Lukáša 17:15-7

Čo je príčinou toho, že sa ten jeden malomocný vrátil, ďakoval Pánovi Ježišovi a oslavoval Boha, kým ostatní deviati to neurobili?
Vysvetlenie môže byť len jedno. Tento muž potreboval samotného Pána Ježiša. Potreboval Ho aj potom, čo sa mu od Neho dostalo pomoci.

Všetci desiati malomocní boli v najväčšej núdzi, v akej mohol človek vo vtedajšej dobe byť. Boli nevyliečiteľne chorí a smerovali k smrti. Navyše boli odvrhnutí spoločnosťou. Potrebovali pomoc. Pomoc, akú im žiadny človek nemohol poskytnúť. Pomôcť im mohol jedine sám Boh.
Pán Ježiš im pomohol a uzdravil ich. Potom ich poslal ku kňazom, pretože podľa Božieho Slova len kňazi mali právo, aby skonštatovali, že malomocní boli vyliečení. Cestou ku kňazom zrazu zistili, že sú uzdravení, a my môžeme len tušiť, aká to bola pre nich veľká radosť.

Vtedy sa ten jeden z nich vracia naspäť k Pánovi Ježišovi. Silným hlasom oslavuje Boha a padá na tvár k Ježišovým nohám. Ďakuje Mu. To ukazuje nielen vďačnosť, ale aj to, že On verí v Pána Ježiša ako Boha. Keď zistil, že bol uzdravený, pochopil, kto bol Ten, ktorý to spravil. Vieme dobre, že aj Samaritáni mali Mojžišov zákon s jeho zasľúbeniami o príchode Mesiáša. K tomu Pánovi Ježišovi sa on musel vrátiť. Pán Ježiš sám bol pre neho dôležitejší ako uzdravenie.
Preto tento Samaritán dostáva niečo, čo ostatní deviati nedostávajú. Pán Ježiš mu hovorí: Tvoja viera ťa zachránila! Ostatní deviati dostali pomoc aj uzdravenie, ale nie spásu.

Komu sme podobní? Sme podobní tým deviatim, alebo tomu jednému?

Prečítané 582 krát Naposledy zmenené sobota, 12 december 2020 23:30
Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.