fbpx

Pozrite si záznam z poslednej minikonferencie:

Minikonferencia EVS

2. december 2022, 18:30
dvorana Starého kolégia, Prešov

4 hostia, hudba, zákusok a káva, priateľstvo;
Pekný večer nemusí byť len kino alebo divadlo

Hostia a témy

Na najbližšej minikonferencii nás čakajú štyria zaujímaví hostia. Budeme sa rozprávať o o chémii, astrofyzike, športe, a o „červotočoch“ v našom živote. Tešíme sa na vás.

Jakub Šiarnik
Slovenský reprezentant v Skialpinizme. Viacnásobný majster Slovenska. Víťaz Slovenského pohára. 4 – násobný víťaz pretekov Bokami Tatier. 3 – násobný víťaz Red bull 400. Držiteľ najrýchlejších časov výstupu na Chopok, Kriváň, a.i. … V priemere nastúpa viac než 1000 výškových metrov denne. V súčastnosti sa pripravuje na Svetový pohár a Majstrovstvá sveta. Jeho cieľ: TOP 10.
Z KOPCA NA VRCHOL
S Jakubom sa budeme rozprávať o rekordoch, o majstrovstvách sveta, o svetovom pohári. A tiež aj o tom, či kvôli skialpu trpia tulene, kde sú limity ľudského tela a ako si pri intenzívnom potení zachovať chladnú hlavu.

Šimon Mackovjak
Výskumný pracovník SAV v Košiciach v obore Vesmírna fyzika. Vyštudoval Astronómiu a Astrofyziku na FMFI UK v Bratislave. Počas PhD štúdia sa venoval diagnostike plazmy v slnečnej koróne. Ako mladý výskumník pracoval na Astronomickom ústave AV ČR v Českej republike. Neskôr ako postdoc na ISDC, Data Centre for Astrophysics, University of Geneve, vo Švajčiarsku, spolupracoval na prvých misiách projektu JEM-EUSO. Na Oddelení kozmickej fyziky, ÚEF, SAV pracuje od roku 2016, kde sa aktuálne venuje vedeniu a riešeniu ESA / PECS projektov AMON-net a SPACE::LAB.

ČO HOVORIA HVIEZDY?
So Šimonom preberieme možno aj: Prečo sú Poloniny rajom pozorvateľov Airglowu? Čo sa stroje (ne)dokážu naučiť?
Kde siahajú hranice vesmíru? Ako detekovať ionosferickú poruchu a prečo je to životne dôležité? Koľko % z vesmíru poznáme? Je astrofyzik a astrológ to isté? Prečo ESA nie je NASA? 
Je človek len z mäsa a kostí, alebo je dôležité aj niečo viac? 

Hudobná inšpirácia

Vlado Gál & Juraj Šimočko
Vlado a Ďuri sú už dlhé roky dobrí priatelia. Obaja majú radi hudbu, ktorej sa dlhú dobu aj spoločne venovali. Aj keď momentálne žijú na rôznych miestach, aj vďaka minikonfrencii sa budú môcť stretnúť a zahrať vám zopár piesní.
Lucia Dovalová
vyštudovaná chemická inžinierka sa vie zanietiť pre všetko, čo začne robiť a veci dotiahne až takmer do dokonalosti. Chémiu urobila deťom v škole inú ako sú štandardy, otvorila im dvere pre rôzne zaujímavé projekty. Ekokozmetika, kryštalizácie, megabubliny, modrotlač a iné. Učiteľstvo nateraz zavesila na klinec, aby skúsila cestu hlbšieho sebarozvoja v tom, čo ju baví. Neprestáva však učiť a vzdelávať, nielen seba, ale aj tých, ktorí majú o jej projekty záujem.
Verná krédu o potrebe zmysluplnosti našich životných aktivít i cieľov, ale verná i Bohu, cirkvi, manželovi a deťom.
CHÉMIA JE LÁSKA
Vedeli ste, že chémia nemusí byť len užitočná, ale aj krásna a veselá? Viete, že modrotlač sa nemusí tlačiť? Videli ste už svetelné či zamzrnuté bubliny? Viete, ako vyzerajú kryštáliky acylpirínu v polarizovanom svetle? Viete, čo sú dubienky a na čo sú dobré? Toto všetko a ešte viac sa dozviete v rozhovore s Luciou.
Tomáš Valašík
Aj keď na to nevyzerá, je farárom v Chmeľove, malej dedinke na východnom Slovensku. Napĺňa ho spoznávať a zvestovať Božie Slovo, má tendenciu pozerať sa na veci z tej lepšej stránky a nepohrdne možnosťou previezť sa na bicykli. Ako prevzácny dar vníma svoju manželku Janku a dcéry Karinku a Sárku.
PARAZIT, KTORÝ NÁM NIČÍ ŽIVOT
Je úplne maličký, ale ak mu necháte dostatok priestoru a času, narobí kopec škody a problémov. Kto ho zažil, vie, že vôbec nie je jednoduché zbaviť sa ho. Tomáš nám porozpráva o paralelách s červotočmi.

O minikonferencii EVS

Inšpiratívny večer plný slova a hudby. Štyri desaťminútové prednášky z rôznych oblastí popretkávané zaujímavými hudobnými vstupmi. Premýšľajúci ľudia. Inšpiratívne myšlienky. Otvorenosť a priateľstvo. Hľadanie zmyslu a významu okolo nás.

4 hostia
po 10 minút

Dobrá hudba

Zákusok a káva

Priatelia

Pozrite si upútavku

Registrácia & cena vstupenky

Počet miest na minikonferencii je obmedzený. Ak sa chcete zúčastniť prezenčne, prihlasujte sa rýchlo. Pre všetkých, ktorí nemôžu prísť naživo sme však pripravili aj ONLINE prenos.

Z predchádzajúcich minikonferencií

Ondrej Kolárovský

Láska je dobrodružstvo, ktoré nepotrebuje papier

Daniel Viglaš

Koľko stojí internet ZADARMO?

Marián Kaňuch

Ešte lepší život

Jozef Lupták

Violončelo + Beatbox

Miťo Bodnár

Mastering s Alžbetkou – rozhovor

James Evans Band

Journey home (pieseň)

Chcete podporiť minikonferenciu?

Minikonferencia je neziskový projekt. Ak sa vám minikonferencia páči, môžete ju podporiť jednorázovým, alebo pravidelným darom. Ďakujeme.

Po kliknutí na tlačidlo „chcem podporiť minikonferenciu“ budete presmerovaný na darovaciu stránku, ktorá beží na platforme darujme.sk. Prevod je chránený a zabezpečený.