Manželstvo by malo byť zámkou - 25. marec - evs.sk

„Ale nech je vaša reč: áno – áno; nie – nie;  lebo čo je nad to, je od zlého.“ (Mt 5:37)

Niet pochýb, obzvlášť s pribúdajúcimi rokmi života, že je menej isté nájsť a udržať si životnú lásku s jedným človekom. Prieskum verejnej mienky z roku 2014 medzi 18- až 34-ročnými, ktorý vykonala organizácia USA Network drama Satisfaction ukázal, že 43 % opýtaných by podporilo beta marriage model − dvojročné testovanie vzťahov predtým, než by sa rozhodli pre záväzok alebo rozchod.

Rovnako 36 % respondentov podporilo model manželstva, v ktorom by sa páry zaviazali na určitú dobu v rozsahu od päť do tridsať rokov a na konci tejto lehoty by prerokovali či v manželstve ostať chcú alebo nie.

Ak si myslíš, že to má nejakú opodstatnenosť, dovoľ, aby som ti pomohol: Oba spomínané modely manželstva nebudú fungovať. Svojimi podmienkami sú predurčené na neúspech.

Úspešné manželstvo je úplný záväzok. Znamená to, že ho buď uzavrieš, alebo neuzavrieš. Ak si nie si istý, či si berieš správneho človeka, potom do manželstva nevstupuj. Bol to Benjamin Franklin, ktorý vyhlásil: „Pred manželstvom maj oči otvorené dokorán, a po ňom len napoly.“

Myslím si, že problém je v tom, že vstupujeme do manželstva s napoly privretými očami. Niekedy človek zmýšľa nasledovne: „Tento človek má veľa nedostatkov, no bude mojím projektom. Ja ho dám do poriadku.“ Dôležitá správa: Ak nemôžeš milovať niekoho takého, aký je, ak si myslíš že danú osobu zmeníš, tak potom zažiješ skutočný šok.

Príjdi na to v dostatočnom predstihu, pretože manželstvo by malo byť zámkou. Ak ešte nie si v manželstve − dokonca ak si zasnúbený −, a veci nefungujú, potom prikroč k rozchodu. Ak nie si ochotný urobiť záväzok, potom sprav všetkým láskavosť a ostaň slobodný.

https://www.harvest.org