fbpx
5 mýtov o dlhoch a pôžičkách, ktorým ľudia veria

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 5 min.
Keď sa Warrena Buffeta (jedeného z najbohatších ľudí na svete) opýtali, č by poradil mladým ľuďom, ak by im mal dať len jedinú radu ohľadom financií, odpovedal:

“Nedostaňte sa do dlhov.“
„Je veľmi lákavé míňať viac ako zarobíte a je to pochopiteľné, ale nie je to dobrý nápad.
Dokonca, ak ste v hlboko v mínuse, možno by bol dobrý nápad nepozrieť sa na kreditnú kartu do konca svojho života.”(cnbc.com)
 
Mnoho ľudí si myslí, že dlhy a pôžičky sú neškodná záležitosť. Dostanem teraz, zaplatím neskôr, keď na to budem mať. Žiaden problém. 
Veď aj v reklamách tak vravia – prečo by ste mali na niečo čakať? Prečo si odopierať niečo, čo môžem mať už teraz? 
 
Dlhy a pôžičky nám sľubujú, že si vďaka nim budeme môcť dovoliť to, čo bez nich nie (alebo nie tak skoro). Instantné naplnenie našich túžob a pocit šťastia, radosti, nie je to to, čo všetci chceme? Tu je 5 mýtov, ktorým ľudia veria o dlhoch a pôžičkách. Verím, že sa v nich nenájdete. 
 
 1. Môžeš minúť viac ako zarobíš, zaplatíš to neskôr
  Chcete si kúpiť niečo, na čo nemáte a chcete to hneď teraz. Žiadne šetrenie, žiadne uťahovanie opasku, žiadne odriekanie, živorenie – môžem to mať hneď. Stačí podpísať. Veď to zaplatím neskôr. Veď našetrím neskôr. Veď zarobím neskôr.  Lenže, požičiavať si od svojho budúceho ja sa nemusí vždy vyplatiť. Nikto nemá kryšťáľovú guľu, aby vedel čo sa stane zajtra. Čo ak stratíte svoj pravidelný príjem? Prácu? Ochoriete? Váš zamestnávateľ skrachuje? Budúcnosť je neistá. A mimochodom – ak ste neboli schopní si odložiť nejakú časť peňazí doteraz, kde naberiete tú istú časť peňazí + úrok odteraz? Poviete si – ale veď je to len 20€ mesačne najbližšie 3 roky. Ale odkiaľ ich vezmete? Áno presne tak – bude treba niekde ušetriť, utiahnuť opasok, niečo si odpustiť, niečo odrieknuť. A bude to treba robiť dlhšie, ako keby ste si šetrili –  pretože úrok. Ale veď je to len 15% naviac. No pri troch rokoch je to namiesto 630€ suma 720€. Alebo – 5,5 mesiacov šetrenia (tých 20€). A to je podľa mňa celkom dosť (a hovoríme o relatívne malých sumách), pretože verím, že čas je oveľa viac ako peniaze.
   
 1. Dlh a pôžička ti zaručí slobodu
  Nie je to irónia? Požičiavame si preto, aby sme zažili slobodu. Že si môžem dovoliť kúpiť to drahé auto a slobodne sa na ňom premávať s vetrom vo vlasoch. Môžem si ísť na luxusnú dovolenku okolo sveta, všetko zažiť, všetko skúsiť a robiť si čo chcem. Zabávať sa s kamošmi, bývať luxusne, jesť v super reštauráciách, žiť na vysokej nohe.
  Keď si môžeme dovoliť čokoľvek, máme pocit slobody a pôžička nám tento pocit na istý čas poskytne. Kým nepríde účet na prvú splátku. Vtedy sa situácia otočí. Splátku treba platiť. Každý mesiac. Pravidelne. Ako hodinky, ináč sa platí pokuta a treba vrátiť ešte viac. A to nás dostáva do zvláštneho kolobehu. Musím splácať, musím mať z čoho splácať, musím zarábať, musím pravidelne chodiť do práce, ktorá mi to umožní…Všimli ste si slovíčko musím v poslednej vete? Je ho tam akosi veľa na to, že nám niekto sľuboval slobodu. V slobode predsa NEmusím…Dlhy a pôžičky ti zaručia jedine opak slobody. Otroctvo. 

 2. Ak si požičiaš, zaplatíš rovnako, ako keby si si to kúpil. Nepreplatíš ani o cent viac.
  Toto je ďalšia vec, ktorú vám povie len málokto narovinu. Pravdou je, že väčšina vecí časom stráca na svojej hodnote.
  Predstavte si, že si chcete kúpiť nové auto. Nemáte naň, tak si zoberiete pôžičku. 
  Auto kúpite za 15 000 €. Pôžičku si vezmete “len” 10 000€ na 3 roky, lebo zvyšok ste si našetrili. Úrok aj so všetkými poplatkami je 14% a teda mesačná splátka bude 337 €. Za 3 roky je auto vaše. Zaplatili ste zaň dokopy 17 162 €. To nie je zlé, poviete si – veď sme zaplatili naviac len 2162€ a mohli sme používať auto, ktoré by sme si ináč nemohli kúpiť. Má to ale jeden háčik. Hodnota auta klesla. Už ho nepredáte za 15 000€. Maximálne za 9 000€. Takže. Za 3 roky máte auto v hodnote 9 000€, za ktoré ste zaplatili viac ako 17 000€. Za 3 roky ste teda prišli o 6 000 €.
  Auto je skvelý príklad toho, ako rýchlo dokážu niektoré veci stratiť na hodnote. A nie, nechcem tým povedať, že nesmiete mať auto. Niekedy je to nevyhnutné ho mať. Pointa je niekde inde.
  Kupovať veci, ktoré strácajú časom na hodnote na dlh nie je výhodné. 

 3. Peniaze na dlh ma zbavia stresov
  Ani ste sa nenazdali a je tu polovica mesiaca. Potrebujete zaplatiť nájom, energie, pokazilo sa vám auto, no vy ste začiatkom mesiaca boli na skvelom wellness pobyte, lebo ste už potrebovali vypnúť (náročná práca, alebo iné okolnosti. Poviete si – nemám peniaze – požičiam si z kreditky, aby som nemal stres. Opak je však pravdou. Po 2 týždňoch užívania si prichádza krutá realita. Dlhy (kreditku) treba splácať. Situácia je neistá. Váš spánok pomaličky tiež. Stačí, ak sa aj v práci trocha prestane dariť, alebo biznis neide tak ako by mal, a už prichádza stres a obavy z budúcnosti. Štúdia Aspen inštitútu vraví, že opak je pravdou. Dlhy vedú k stresu a zdravotným problémom.

 4. Požičané peniaze mi pomôžu vo vzťahoch
  Mnoho ľudí si myslí, že keď ukážu, že majú peniaze, dostanú sa vďaka tomu do “vyšších kruhov”, lepšej spoločenskej vrstvy, nájdu si lepšie postaveného priateľa / priateľku, lepších obchodných partnerov atď. Za týmto účelom sa neboja ísť aj cez pôžičky a dlhy. 
  Hádajte však akú najčastejšiu príčinu rozvodu uvádzajú manželské páry podľa štúdie bristkých právnikov? Áno. Peniaze. Teda, väčšinou ide o ich nedostatok. Nie, pôžička nepomôže vašim vzťahom, je pravdepodobnejšie, že im môže skôr poškodiť. Nehovoriac o tom, že ak si požičiavate peniaze od známych, či dokonca rodiny, vaše vzťahy sa výrazne zmenia. Už to totiž nebudete len priateľ či brat. Budete už aj dlžník. A tu sa vždy v podvedomí vynorí otázka – Zaplatí? Nezaplatí? Kedy zaplatí? Takéto priateľstvo už nikdy nebude ako predtým.
 
Finančné problémy sa nedajú uhasiť pôžičkami. Ak človek raz žije nad svoje pomery tj. Míňa viac ako zarába, nepomôže žiadna pôžička. Ak vám zateká strecha, nepomôže, že si kúpite nové hrnce, aby voda mala kam padať. Potrebujete vymeniť strechu. Rovnako je to aj s dlhmi. Finančné problémy nevyriešite pôžičkami. Musíte zmeniť spôsob, akým o peniazoch rozmýšľate, ale hlavne, budete musieť zmeniť svoj život. A to je pre mnohých to najťažšie rozhodnutie. Nie nadarmo sa hovorí, že múdre spravovanie peňazí je z 20% matematika a z 80% sebaovládanie, resp. emócie.  
 
Je zaujímavé, že Biblia, o ktorej by niekto povedal, že je to stará, neužitočná a zabudnutá kniha hovorí o princípoch spravovania majetku a peňazí naozaj dosť (Myslím naozaj dosť. Niektorí tvrdia, že obsahuje viac ako 2300 veršov o peniazoch a dokonca 15% z toho čo hovorí Ježiš – ústredná postava Biblie sa týka majetku a peňazí).
 
Ja sem pridám len pár veršov z tejto knihy. Skúste sa nad nimi zamyslieť, keď vás bude najbližšie niekto “lámať” na supervýhodnú pôžičku. 
 
Bohatý panuje nad chudobnými, a ten, kto si vypožičiava, je sluhom tomu, kto mu požičiava. Príslovia 22:7
Bezbožný požičiava a neplatí, ale spravodlivý sa zmilováva a dáva. Žalm 37:21
Veľkým ziskom je však zbožnosť spojená so spokojnosťou. Nič sme si totiž nepriniesli na svet a nič si z neho nemôžeme odniesť. Ak máme pokrm a odev, buďme s tým spokojní. 1. List Timoteovi 6:6-8
Zverejnené: 29. júla 2020
Tagy: dlh | peniaze

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed