fbpx
Klub bitkárov – reklama nás dostala

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

? “Páni, videl som v klube bitkárov tých najsilnejších a najmúdrejších ľudí, ktorí kedy žili. Videl som ich potenciál a videl som, ako ho premárnili.

?Dočerta s celou generáciou, ktorá len stojí v radoch na benzínke a v jedálni; otroci v bielych golieroch.

?Reklama nás dostala. Naháňame sa za autami a oblečením, pracujeme v práci, ktorú nenávidíme aby sme si mohli kúpiť somariny, ktoré nepotrebujeme.

?Sme prostredné deti histórie. Bez zmyslu a miesta. Nemáme veľkú vojnu, nemáme veľkú hospodársku krízu. Naša veľká vojna je duchovná…depresiu máme zo svojich životov.

?Všetci sme vyrástli na televízii a veríme, že jedného dňa budeme všetci milionármi, filmovými a hudobnými hviezdami.

?Ale nebudeme. A pomaličky na tento fakt prichádzame. A naozaj, ale naozaj nás to štve.”

Tento úryvok je z filmu Fight Club? (88% CSFD, Klub rváčů). Nie je to film pre deti ani teenagerov, a odporúčam ho pozerať až v neskoršom veku.

Vystihuje však niečo veľmi podstatné o nás. O našom postoji k zmyslu života.

Myslíme si, že ho dosiahneme, ak budeme lepší, ako ľudia okolo nás. Bez ohľadu na to, že 99% ?z nás bude stále horších (chudobnejších, menej vplyvných, menej úspešných, menej pekných) ako to 1% ?‍♂️vyvolených, v tejto naháňačke za zmyslom sme stratení. Jedni aj druhí. Tí čo nikdy nedosiahnu, aj tí čo dosiahli, pretože až keď to dosiahnu, zistia, že „to nie je to“. Že chcú niečo viac.

?C. S. Lewis povedal, že ak vo svojom vnútri nachádzame túžbu, ktorú nič v tomto svete nedokáže uspokojiť, tým najpravdepodobnejším vysvetlením je, že sme boli stvorení pre iný svet.

Ako to teda je? Za čím sa v skutočnosti ženieme? Čo poháňa tvoj život? Je život viac ako 70 pekne prežitých rokov?

Celú scénu v angličtine si viete pozrieť tu:

 

Zverejnené: 28. júla 2021
Tagy: peniaze

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed