fbpx
5 rád ako správne odpočívať

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 4 min.

 

pre všetkých tvrdo pracujúcich a prečo nefungujú na 100%

Cesta k efektivite a produktivite vedie cez „tmavé“ údolie oddychu. Bez toho, aby ste vedeli ako si správne oddýchnuť sa rýchlo dostanete do špirály smrti, ktorá končí „v pekle“ vyhorenia.

Ako teda správne vyvážiť svoj život?

1. pravidlo 1/1/1

1 hodina denne, 1 deň v týždni, 1 týždeň v roku. Minimálne toľko potrebujete na to, aby ste si mohli naozaj oddýchnuť. Ak si oddych nenaplánujete môže sa vám ľahko stať, že si neoddýchnete. Zavalia vás povinnosti, nevybavené emaily, neočakávané stretnutia atď.

Ako hovorí Michael Hyatt, potrebujete si tento čas zaznačiť do kalendára, a pevne sa ho držať. Ak sa vás niekto opýta, čo robíte v nedeľu odpoviete – že vtedy nemôžete, pretože už niečo máte (Áno odpočinok tiež môže byť dôvod na preloženie stretnutia).

1 hodina denne je teda úplne vážne minimum pre všetkých workoholikov. Reálne (napr. ako ukazuje v blogu denníka N Tomáš Ulej) nedokážete aj tak efektívne pracovať celý deň. 1 hodina, kedy nerobíte, neplánujete, nepremýšľate nad prácou, ale jednoducho vypnete je minimum.

2. Odpoj sa

Výzva, ktorá sa dnes oveľa ľahšie povie ako poslúchne. Písal som o tom v mojom staršom blogu a myslím, že je to viac ako potrebné. Áno, ak odpovieš na ten mail až zajtra, nezačne jadrový konflikt. A áno, ľudia aj reálne žijú, nielen postujú nereálne fotky na instagram. Takže – odpoj sa. 1 deň v týždni a určite aspoň 1 hodinu každý deň.

3. Maj kamoša, ktorý ťa zastaví

Potrebuješ človeka, ktorému dovolíš prehovoriť do tvojho života. Povie ti narovinu ako to je a ty to zoberieš vážne. Niekoho, kto vidí aj to, čo ty nevidíš. Manželka, alebo dobrý parťák ťa môže zachrániť pred prepracovaním (samozrejme, aj pred lenivosťou, ale keďže čítaš tento článok, nepredpokladám, že je to tvoj prípad).

Ak nemáš jedného človeka, určite buď súčasťou nejakej komunity. Partia, spoločenstvo, nazvi to ako chceš, ale maj okolo seba ľudí. Aj keď si maximálny introvert, môžeš sa prinútiť aspoň byť v spoločnosti iných (hoci celý čas ticho :)) Potrebuješ okolo seba ľudí, s ktorými ste si bližšie – záujmovo, hodnotovo, jednoducho takých, s ktorými sa aspoň trocha cítiš dobre. Môžu ťa zachrániť, keď bude najhoršie.

4. Rozmeň oddych na drobné

Oddych je oddych. Po celom týždni štruktúrovania, stretnutí a todolistov je v tento deň štruktúra to posledné, čo potrebujeme. No napriek tomu Tim Keller, známy kazateľ z New Yorku hovorí, že oddych by mal obsahovať tieto 3 veci:

  • aktivitu, ktorú obyčajne nerobíš
    Ak sa živíš chytaním rýb, asi nepôjdeš v deň oddychu na rybačku. Ak si stolár, nebudeš v deň oddychu robiť záhradný nábytok. Ak profesionálny športovec, asi si nepôjdeš zabehať. Ale ak si copywritter, manažér, web developer, práca v záhradke, jazda na bicykli či výlet môže byť to pravé.

  • uctievanie
    Musíš poznať svoje miesto a vedieť kto si. Že je tu iný Pán a iný Vládca. Niekto, kto má všetko v rukách, aj keď ty tápeš v tme. Niekto, kto je väčší ako si si kedy vedel predstaviť. Oddych znamená postaviť sa pred Stvoriteľa a vidieť svoju malosť, pominuteľnosť a nahraditeľnosť. A zároveň vidieť obrovskú hodnotu, ktorú ti dal.

  • neštrukturovaný čas
    Čas, kedy neplánuješ návštevy, upratovanie, výlety, jednoducho stojíš a čakáš čo príde. Nevyhnutná časť oddychu pre všetkých, ale hlavne pre tabuľko a grafomaniakov (rovnakých ako ja), ktorí potrebujú štruktúru.

5. Ak nevládzeš, potrebuješ viac spomaliť a viac času na oddych

Rada zo série – keď mi nepovieš, zomriem hlúpy. Ale aj niečo čo je úplne zjavné treba niekedy vysloviť, pretože na to môžeš zabudnúť alebo to zľahčiť.
Dnešok je zameraný hlavne na výkon.
Na to, že ak si chceš udržať prácu, rodinu, život – musíš makať. Je to neúprosný beh, ktorý nemá víťazov len porazených. Končí vysilením, frustráciou a prázdnotou.
Tu sa dostávam k tomu, prečo týchto 5 rád ako oddychovať vôbec nefunguje.

Mnohí si poviete: „ale veď to funguje!“ A ja poviem áno. Ale nie navždy, nie úplne. Ide totiž o motiváciu.
Prečo pracuješ? Buduješ svoju hodnotu? Potrebuješ byť niekto, lebo sa bojíš, že si nikto? Potrebuješ svetu dokázať, že tu nie si zbytočne? Že tvoj život mal zmysel? Že tvoja práca mala zmysel?
Ak to chceš dokázať, a ak sa ti to aj s časti podarí, zaručene nezažiješ skutočný pokoj a odpočinutie. Dnes niečo dosiahneš, ale zajtra potrebuješ dosiahnuť viac. Môžeš oddychovať, ale toho pocitu sa nezbavíš.

Pracuješ pre pocit istoty a zabezpečenia? Aby si mal dosť prostriedkov pre seba, svoje deti, svoju rodinu? Aby si nebol otrokom banky a hypotéky? Aby si zabezpečil pokojný život svojej rodiny, aj keby sa ti náhodou niečo stalo? Aby si sebe zabezpečil pohodový život?

Svet je taký vrtkavý, že skutočnú istotu nemôžeš mať nikdy. Vždy sa môže niečo stať. Krach na burze, kríza, vojna, vyvlastnenie. Len málo z toho dokážeš ovplyvniť.

Jediná istota, ktorú môžeš mať je, že nemôžeš mať žiadnu istotu.

Žiaden dobrý článok sa nesmie končiť negatívne. To je zásada správneho copywrittingu, dobrých príbehov a neviem čoho všetkého.
Aké je teda riešenie tohto celého? Je tu jedna osoba, ktorá skutočne tento problém vyriešila. Niekto, kto ukázal, že máš svoju hodnotu, bez ohľadu na to, koľko a ako tvrdo pracuješ. Niekto, kto ti môže dať skutočnú istotu bez ohľadu na to, čo sa okolo teba práve deje, bude diať alebo už udialo.

Nechcem, aby to znelo ako klišé, pretože to nie je fráza. Ale ak sa pozrieš na reálny a pravdivý obraz Ježiša a toho čo žil a učil, pochopíš, že On je tým riešením.
Nepotrebuješ potvrdiť prácou, že tvoja existencia má zmysel, pretože On to potvrdil svojou smrťou.
On na kríži zažil nepokoj, aby si ty mohol zažívať skutočný pokoj.
On zažil neistotu, utrpenie, nespravodlivosť, aby si ty mohol mať istotu, že zažiješ raz istotu, radosť a spravodlivosť.
Čaká ťa skutočný hlboký odpočinok, pretože On na kríži povedal: Je dokonané!(dopracované.)

A tento odpočinok môžeš zažívať už teraz, ak v neho veríš.
Máš otázky? Kľudne napíš koment, alebo mail. 

Zverejnené: 7. septembra 2017

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed