fbpx
Ako zvládnuť osobné financie (nielen) v čase krízy COVID-19

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 6 min.
 
Len málokto bol pripravený na to, čo sa za posledné mesiace udialo. Aby som bol konkrétnejší, štatistiky hovoria, že na Slovensku každý tretí človek nemá finančnú rezervu ani na jeden mesiac.
 
Pravdou je, že teraz je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom, ale aj táto situácia ukazuje, že finančná rezerva je veľmi rozumná vec. Svoje o tom vedel už Biblický Jozef, ktorý vykladal faraónovi v Egypte sen o 7 rokoch blahobytu a 7 rokoch chudoby. (Mimochodom, veľmi dobrý článok k finančnej rezerve a plánovaniu máme aj na chcemvia.com) Mať rezervu na horšie časy je rozumné a správne.
 
Ako teda zvládnuť osobné financie v najbližších dňoch, týždňoch či mesiacoch ak vám vypadol pravidelný príjem? Dal som dokopy niekoľko princípov (z blogov, ktoré som v poslednej dobe čítal), a ktoré sa mi zdali pre túto situáciu vhodné.
 
  1. Minimalizujte svoje výdavky
Čím menej výdavkov máte, tým ľahšie dokážete pokryť svoje základné potreby. 
Tento bod je základ. Ak máte deravé vedro plné vody a chcete, aby vám v ňom voda vydržala čo najdlhšie, musíte upchať tie najväčšie diery. Ak je dier veľa, sústreďte sa na tie, z ktorých tečie najviac vody, 
 
Môžete zrušiť
  • pravidelné výdavky (káblová televízia, predplatné časopisov/novín, členské v kluboch atď.)
  • plánované výdavky (kúpa auta, spotrebičov do domácnosti, dekorácií atď.)
 
Potrebujete odolať nákupom (v obchodoch alebo cez internet) a obmedziť sa na nevyhnutné návštevy potravín a drogérie.
 
  1. Určte si základné priority
Dave Ramsey spomína 4 piliere, na ktorých musíte stáť, aby ste dokázali prežiť. Poradie je dôležité:
  • 1. Jedlo
  • 2. Energie (Voda, elektrika, plyn)
  • 3. Bývanie (náklady na byt, dom)
  • 4. Cestovanie (auto, autobus)
 
Pre nás bude možno rozumnejšie nahradiť 4. bod skôr komunikáciou teda účtom za telefón, internet.
Cieľom tohto zoznamu je určiť si priority. Ak vám príde účet na káblovku, ale máte prázdnu chladničku, nemôžete zaplatiť káblovku (aj za cenu, že vám ju vypnú), potrebujete naplniť chladničku.
 
Je možné, že ani takéto masívne škrtanie výdavkov nepomôže. Stále veľkou položkou mesačných rozpočtov sú rôzne úvery prípadne hypotéky alebo nájom.
 
V prvých dvoch prípadoch skúste kontaktovať svoju banku, je možné, že sa vám podarí vybaviť odklad splátok bez vážnych následkov a dá vám to slobodu použiť voľné financie na predchádzajúce 4 body. 
 
V prípade platby nájomného sa skúste porozprávať so svojim nájomcom a hľadať vhodné riešenia. Je možné, že vo vašom okolí sa nachádzajú ľudia, ktorí majú napriek súčasnej situácii dostatočnú rezervu na pomoc nielen sebe, ale aj iným. Osloviť ich by však malo byť poslednou možnosťou, v prípade, že ste už skúsili všetko ostatné.
 
  1. Vytvorte si rozpočet.
    Možno ste to nikdy predtým nerobili, ale toto je najvyšší čas s tým začať. Potrebujete presne vedieť kam vaše peniaze idú a koľko ich ide ktorým smerom. Rozpočet vám ukáže na čom ste skôr, a je lepšie na to prísť teraz, ako potom v polovici mesiaca zistiť, že nemáte za čo kúpiť základné potraviny.
 
Ak momentálne nemáte žiaden príjem, musíte si nastaviť rozpočet na základe toho, koľko peňazí máte na účte. Vďaka rozpočtu získate čas, a to je kľúčová veličina. Získate totiž priestor na premýšľanie ako ďalej, prípadne nájdete novú prácu, alebo sa situácia zmení, a vy budete môcť nastúpiť do tej pôvodnej.
Čím väčšiu máte momentálne finančnú rezervu (nie nadarmo sa odporúča mať rezervu na 3-6 mesiacov vašich bežných výdavkov), tým viac času získate.
 
  1. Nakupujte s rozumom.
    Teraz nie je čas na parmezán, čerstvé čučoriedky alebo prosciutto. Hľadajte lacné a výživné suroviny. Kupujte (nielen v potravinách) len to, čo nevyhnutne potrebujete. Vytvorte si jedálniček na najbližší týždeň a na základe toho si napíšte nákupný zoznam.
    Ak máte jasno v tom, čo potrebujete, ušetríte nielen peniaze, ale aj čas strávený v obchode.
 
  1. Ak je to nevyhnutné, jedzte jednodušie a striedmejšie.
    Ak je to potrebné, obmedzte sa na istý čas ešte viac. Dospelý človek dokáže prežiť aj bez kávy (naozaj!), deti bez sladkostí. Môžete preto v nutnom prípade skúsiť menšie porcie, a ako som spomínal v predchádzajúcom bode – využívať to, čo je sezónne, lacné a výživné.
    Možno to bude znieť kruto a až apokalypticky, ale ak môj dedko dokázal spolu so 4 ďalšími súrodencami počas 2. svetovej vojny prežiť z 1 zemiaku na deň, tak my dokážeme istý čas fungovať na menších porciách 3 jedál denne. 
     
  2. Predajte nepotrebné veci.
    Každý z nás má doma veľa vecí, ktoré nepoužil už roky. Skúste pozrieť na povalu alebo do skríň a hodiť tie veci na bazoš. Práve v tomto období možno niekto hľadá lacnejšiu alternatívu, ako nakupovať nové veci a vaša skoro nepoužívaná športová výbava, starší kočiar po deťoch, či pílka, ktorú ste používali počas rekonštrukcie bytu sa mu bude hodiť.
     
  3. Hľadajte možnosti, ako si privyrobiť (z domu).
    Aj keď možnosti sú obmedzené, možno práve toto je pre vás príležitosť, na ktorú ste sa za normálnych okolností neodvážili. Každé euro sa počíta možno pomôžete iným, ktorí sú v odlišnej situácii ako ste vy a nestíhajú, nemôžu alebo nevedia robiť to, čo viete vy.
    V jednom blogu som čítal, že sú dva postoje, ako sa postaviť ku súčasnej situácii. Môžete sa pokladať za korisť, alebo za lovca. Môžete zostať paralyzovaní strachom a nerobiť nič, alebo sa pokúsiť urobiť aspoň niečo.
    John Ortberg vo svojej knihe – Ak chceš chodiť po vode, musíš vystúpiť z lode – opisuje známy príbeh o tom, ako Peter kráčal po vode za Ježišom počas búrky, no v momente, ako sa začal pozerať okolo seba, začal sa topiť. Mnohí sa na to pozerajú ako na Petrovo zlyhanie (aj sám Ježiš hovorí Petrovi, “prečo si pochyboval?”), avšak nevidia to, že v loďke sedelo ďalších jedenásť “zlyhaní”. Mužov, ktorí neurobili ani ten prvý krok, ktorý urobil Peter. 
     
  4. Vzdelávajte sa.
    Tento bod súvisí s predchádzajúcim. Možno si poviete, ale ja neviem programovať, neviem písať, neviem natáčať videá, neviem po anglicky, neviem robiť grafiku, neviem robiť v podstate žiadnu prácu, ktorá by sa dala robiť z domu.
    Každý človek však má niečo, čo ho zaujíma, čo je jeho vášňou a čo robí rád. Možno je načase to začať rozvíjať do väčšej miery a premýšľať nad tým, ako spojiť príjemné s užitočným a zarobiť nejaké peniaze tým, že zo svojho koníčka urobíte profesiu, ktorou pomôžete iným ľuďom vyriešiť ich problém a vďaka tomu zarobiť nejaké peniaze extra.
     
    Nikdy nie je neskoro začať. Ak si mám vybrať, či budem len nečinne sedieť, alebo sa pokúsim niečo robiť, vyberám si druhú možnosť. Online je momentálne množstvo kurzov (aj zadarmo – píše sa o tom v tomto blogu), kde sa dá veľa dozvedieť, získať nejaký certifikát do svojho CV a ak máte momentálne viac času ako ste mali inokedy, máte priestor skúšať a experimentovať.
 
Možno si po tom všetkom poviete, že toto je neskutočne obmedzujúci zoznam opatrení. Bohužiaľ, kríza je obmedzením. Pre všetkých. Nastavuje nám zrkadlo a vracia do reality všetkých, ktorí si nereálne mysleli, že celý život prežijú v blahobyte.
Nie je to ľahké ani pohodlné, ale aj počas tohoto obdobia sa môžeme veľmi veľa naučiť. Striedmosti, skromnosti, pokore a diciplíne.
 
Ak sa vám práve zrútil svet a patríte medzi tretinu Slovákov, ktorí v tomto období premýšľajú o najhlbších a základných otázkach ľudskej existencie, skúste sa pozrieť na to, aké odpovede na tieto otázky dáva Ježiš v Biblii.
Možno vás prekvapí, že Jeho odpovede sú oveľa praktickejšie, ako ste si mysleli, keďže o peniazoch a majetku rozprával častejšie ako o nebi a pekle.
 
Raz keď kázal dokonca povedal: Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: Čo budeme jesť? alebo: Čo budeme piť? alebo: Čím sa budeme odievať? Lebo všetko toto pohania hľadajú. Veď váš Otec nebeský vie, že to všetko potrebujete. Ale hľadajte najprv kráľovstvo Božie a Jeho spravodlivosť a všetko toto bude vám pridané. Nebuďte teda ustarostení o zajtrajší deň, lebo zajtrajší deň postará sa o seba. Dosť má deň svojho trápenia.
 
Táto myšlienka, vás vo vašej súčasnej situácii možno až poburuje. Ale Ježiš ňou chce povedať, že je oveľa dôležitejšie „hľadať Božie Kráľovstvo“, alebo aby som to zjednodušil – mať zodpovedanú otázku – čo bude so mnou po smrti, aký je môj vzťah s Bohom a Jeho synom Ježišom, ako to, či budem mať zajtra čo jesť.
 
Možno máte teraz strach. Čo so mnou bude o pár týždňov. Je možné a pravdepodobné, že nás nečakajú ľahké časy, že sa budeme musieť uskromniť, zľaviť zo svojich nárokov na „ideálny životný štandard“, ale možno nám práve touto krízou chce Boh naznačiť, že život, užívanie si a zábava na zemi nie je všetkým. Nikdy od pádu prvých ľudí to tak nebolo. 
 
Máte k týmto riadkom nejaké komentáre? Chcete mi napísať? Píšte na môj facebook alebo email.
Zverejnené: 10. júna 2020

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed