fbpx
Čas, plánovanie alebo „first things first“

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Vykupujte čas, lebo dni sú zlé. Ef 5:17

Predstavte si, že máte nádobu (5l sklo). Chcete doň dostať čo najviac kameňov, ktoré sú ale rôznej veľkosti. Od najväčších až po piesok. Ako by ste to urobili?

Sú dva spôsoby.

Môžete začať pieskom. Ten sa do nádoby dostane ľahko. A potom začať pridávať väčšie a väčšie kamene, až nakoniec prídete na to, že sa tam všetky nezmestia.

Alebo, môžete začať opačne. Najprv dáte tie najväčšie kamene. Potom vyplníte priestor medzi nimi menšími kameňmi, až nakoniec dosypete piesok. A zrazu sa do nádoby zmestilo všetko.

Najväčšie kamene sú tie najpodstatnejšie úlohy, ktoré máte. Odlišujú sa od vašej pozície, či pracujete, študujete, máte rodinu, alebo ste slobodní.

Menšie kamene sú menej podstatné, ale tiež dôležité veci.

Piesok sú nepodstatné veci.

Ak žijete zo dňa na deň, ľahko sa vám stane, že piesok sa do nádoby dostane stále, ale na tie podstatné veci už nezvýši čas. A tak dlhodobo robíte niečo, čo nie je až tak dôležité – len preto, lebo si poriadne nenaplánujete robiť tie naozaj podstatné veci. Veľa ľudí vie takéto niečo ako-tak vykryť (aj keď sa to vždy na niečom podpíše) u niekoho to môže dôjsť tak ďaleko, že to nezvládne (napr. celý život sa bude zabávať, ale dôjdu mu peniaze, a nebude mať z čoho žiť…)

Nedostať sa do takej situácie znamená zodpovedne plánovať svoj týždeň (mesiac, rok) tak, že si vyhradím čas na tie najpodstatnejšie veci (Boh, rodina, práca, služba, priatelia a pod.) a všetky tie nepodstatné iba doplnia môj kalendár.

Môžete sa však dostať aj do opačného extrému. Vypeckujete svoj kalendár naozaj podstatnými vecami natoľko, že už sa tam nič iné ani nezmestí – a potom – keď náhodou nastane niečo neočakávané (ono sa to nikdy nestane náhodou, a stane sa to vždy, takže s tým treba počítať), unikne niečo naozaj podstatné.

Preto treba plánovať s rozumom. Kniha, ktorá nemá okraj sa veľmi ťažko číta.
Aj tvoj môj plán potrebuje okraj.

Ideálne je mať čas vyplnený tak na 60%
40% treba nechať na všetky tie neočakávané veci, ktoré očakávate.

Ak sa na svoj čas budem pozerať realisticky, potom viem dať aj realistické odhady, a viem čo zvládnem a čo nie (keď ide o prácu, deadline, alebo čokoľvek) – a ušetrím tak bolesti hlavy a nedostatok spánku sebe aj iným.

Ako si plánujete svoj týždeň vy?

 

Ako si plánujete svoj týždeň vy?

Zverejnené: 7. novembra 2013
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed