fbpx
Pustiť, prijať, premeniť

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

jednoduchý test, aký postoj zaujať pri dnešnej kulútre.

Práve v tejto sekunde sa na internete deje kopec vecí. Pozerá sa 69 724 youtube videí, uploaduje sa 788 fotiek na instagram, posiela sa 2 600 036 emailov a vyhľadáva sa cez google 60 995 výrazov. (štatisticky, priemerne – ako píšu tu)

Žijeme v pretlaku informácií a preto je namieste otázka, ako sa k tomuto celému postaviť. Je kultúra dobrá, alebo zlá? Máme na to všetko zanevrieť, alebo to začať bezhlavo používať?

Prečo kultúra nie je zlá

Možno pre vás jasné ako facka. Pre ľudí na východ od nás v Ázii asi až tak nie. Všetky východné náboženstvá sa chcú od matérie a telesnosti oddeliť. Dostať sa do stavu netelesnosti. Telesné, fyzické je zlé.

Pre Platóna to tiež nebolo až také jasné. Spomeňte si na jeho jaskyňu. To čo žijeme vo fyzickom svete nie je dobré, sme otroci tela a potrebujeme sa od neho oslobodiť.

Ako je teda možné, že dnešný pohľad bežného človeka na kultúru je úplne iný?

Môže za to Ježiš. On neprišiel ako nejaký guru v hypnóze, ktorý dostával ľudí do transcendentných stavov beztiažovej mysle. Prišiel ako tesár.

Po tom, čo vstal z mŕtvych jedol rybu. Po smrti veriacich v Neho nečaká beztiažový stav maximálnej nirvány. Budúcnosť je materiálna. (V Biblii sa píše o veľkej hostine s jedlom, nápojmi a tancom).

Boh bol prvý, ktorý začal tvoriť kultúru. V Genesis sa píše o tom, čo všetko Boh robil. Napr. vyformoval človeka z hliny. Kultivoval materiál, ktorý najprv vytvoril, aby tým dal príklad pre ľudí.

Tvoriť, vytvárať kultúrnu aktivitu, skúmať prírodné vedy, objavovať nové lieky, komponovať hudbu, maľovať obrazy, ale aj upratovať kancelárie – to všetko je kultúrna aktivita, ktorá je dobrá.

Kultúra je zlomená

Bohužiaľ, keď sa pozriete okolo seba – veľmi veľa vecí nefunguje tak ako by malo. Namiesto radosti a naplnenia nám naša kultúra prináša aj civilizačné choroby, moderné otroctvo v práci, ale aj nenaplnené očakávania v umení.

Túžime po dokonalosti a zúfalo sa ju snažíme dosiahnuť, no nevládzeme. Ničíme sami seba. Sme zlomení. Prečo?

Povýšili sme stvorenstvo nad Stvoriteľa – dali sme mu vlastnosť – že dokáže naplniť všetky naše potreby a to nedokáže žiadna kultúra, žiadna hudba, umenie, technológia, práca, zviera, človek, vzťah.

Aké je teda riešenie?

Vykúpenie kultúry

Augustín hovorí, že v každom z nás je čierna diera, ktorá pohltí všetko čo do nej dáte. Zúfalo sa ju snažíte zaplniť, ale neide to. Tá diera nemá dno.

Vy viete, že ju potrebujete zaplniť. No jediný, kto ju dokáže zaplniť je Boh. A jedine keď On zaplní to prázdne miesto, môže sa na správne miesto dostať aj kultúra.

Kultúra nie je zlom, ktorého sa treba zbaviť a zároveň nie je našou záchranou, ktorej sa treba držať zubami-nechtami. Ako sa teda môžete postaviť ku kultúre?

Je internet dobrý, alebo zlý? A čo tak alkohol, rocková hudba, sociálne médiá, politika, technológie, medicínske výskumy? Na niektoré otázky je odpoveď jasná hneď, na niektoré nie. Skúste tieto 3 P aplikovať, keď sa najbližšie nebudete vedieť rozhodnúť.

Aký postoj zaujať ku kultúre?

  1. Prijať
    Kultúra môže ponúkať veľmi dobré veci. Technológie, informácie z vedy, psychológie, medicíny, objavy vo vede, všetko spolu je možné použiť tak, že z toho bude mať Boh radosť. (a my samozrejme tiež)

  2. Pustiť
    Niektoré veci, ktoré kultúra ponúka sú zlé. Práve kvôli zlomenosti alebo porušenosti kultúry tu máme veci ako drogy, mimomanželský sex, opilstvo, klamstvo a pod. Tieto veci musíme pustiť. Nechať tak. Dať preč. Oddeliť sa od nich.

  3. Premeniť
    Asi najrozšírenejšia skupina. Kultúra obsahuje kopec vecí, na ktoré máme skreslený pohľad. To čo je potrebné, je zmeniť tento pohľad. Sex nie je zlý, ale vo forme ako sa momentálne prezentuje vo filmoch a reklamách sme stratili zdravý pohľad naň. Rovnako politika, hudba, umenie, sociálne siete, technológie.

Najbližšie keď si nebudete vedieť rady, skúste sa modliť – mám túto vec prijať, pustiť, alebo premeniť?

Zverejnené: 21. septembra 2017

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed