Toto je druhý blog na tému zabudnutá sila spoločenstva. Ak ste hádali, že to bude o peniazoch, mali ste pravdu. Ak máte problém s tým, že kresťanstvo a peniaze neide dokopy, tak radšej ani nečítajte Novú Zmluvu, pretože Ježiš o peniazoch hovorí naozaj často. (Ak neveríte, čítajte Bibliu).
Ako súvisí sila spoločenstva a peniaze?
2. spoločenstvo má veľkú ekonomickú silu
Raz mi Dodo rozprával o tom, ako fungovali (a pravdepodobne ešte stále fungujú) Židia. Ich ekonomický princíp je veľmi jednoduchý. Kapitál držať len v rámci svojho spoločenstva, resp. privádzať do spoločenstva ďalší kapitál.
príklad: V našom spoločenstve je 5 ľudí. Pekár, obuvník, automechanik, lekárnik a stolár. Ak budeme nakupovať výrobky a služby od seba navzájom, budeme sa aj navzájom držať pri živote a každý z nás bude môcť fungovať a normálne si zarobiť na život. Dokonca, ak si od nás budú kupovať tovar a služby aj ľudia mimo nášho spoločestva, kapitál v rámci nášho spoločenstva bude rásť.
Ak by sa však stalo, že príde veľký obchodný reťazec, a pekárovi ponúkne o polovicu lacnejšie topánky, ako by mal od obuvníka, ktorý je v našom spoločenstve, a daný pekár by sa „ulakomil“, „okradol“ by vlastne nielen obuvníka o zárobok, ale celé spoločenstvo a v konečnom dôsledku aj sám seba, pretože obuvník by si (pri veľkom zjednodušení), nemal za čo od neho kúpiť chlieb (keďže on si nekúpil topánky od neho), skrachoval by, a nakoniec by si aj tak všetci museli kupovať topánky niekde inde (a je dosť možné, že onedlho aj oveľa drahšie, ako u obuvníka, keďže žiadne zľavy netrvajú večne).
Žid, ktorý takéto niečo urobil bol vylúčený zo spoločenstva (tak vážne to brali, a keď si uvedomíme že aj od toho záviselo prežitie spoločenstva, tak asi vieme prečo) – ale možno vám je teraz jasnejšie, prečo sa židovské komunity dokázali tak uchytiť po celom svete.
Čo to znamená pre nás? Náš kapitál má ostať v našom spoločenstve, a vtedy to naše spoločenstvo posilňujeme a zároveň platí, že naše spoločenstvo nás môže držať každého pri živote (a pri práci) ak budeme navzájom spolupracovať a nekupovať od iných (o predaji to neplatí, samozrejme :)) ale len od „našich“.
Ak teda poznáte vo svojom spoločenstve nejakého podnikateľa, ktorý horko ťažko zápasí o prežitie, môže to byť aj vašim pričinením, ak nakupujete vo veľkých reťazcoch namiesto toho, aby ste to kupovali u neho.
Bratstvo milujte! (1. Pt 2:17)
A aj toto je prejav lásky – že mu dovolíte zarobiť si na živobytie.
Ako to vidíte vy? Píšte do komentárov.
Každý autor komentáru bude zaradený do súťaže o najnovšiu knihu z EVS – Falošní bohovia (Timothy Keller). Čím viac komentárov, tým viac sa zvyšuje vaša šanca na výhru. Šťastného výhercu vyžrebujem náhodným spôsobom tak, aby vám kniha stihla prísť do vianoc.