Nástroje v jeho rukách - 15. september - evs.sk

Zamyslenia

Nástroje v jeho rukách – 15. september
15. septembra 2023
Play

„Tento poklad máme, pravda, v hlinených nádobách, aby sa ukázalo, že tá prenesmierna moc je z Boha, a nie z nás.“ (2K 4:7)

V roku 2013 niekto zaplatil za gitaru Fender Stratocaster takmer milión amerických dolárov. To je veľa peňazí. Prečo by niekto zaplatil toľko za gitaru?

Nuž, Bob Dylan hral na tejto gitare na folkovom festivale v Newporte v roku 1965. Dylan bol predtým známy tým, že hral na akustickej gitare a harmonike, ale na tomto festivale vyšiel na pódium s Fenderom Stratocasterom, zapojil ho a zahral pieseň Like a Rolling Stone, ktorú neskôr časopis Rolling Stone vyhlásil za najlepšiu rockovú pieseň, aká kedy bola napísaná (aspoň na chvíľu).

Všetci folkoví puristi sa nahnevali, pretože to, čo Dylan na festivale predviedol, považovali za ohavnosť. Newport Folk Festival 1965 sa tak stal historickou udalosťou, a preto sa gitara, na ktorej tam Dylan hral, predala za takmer milión amerických dolárov.

Potom tu bol Fender Stratocaster, na ktorom hral – a ktorý spálil – Jimi Hendrix na popovom festivale v Monterey. V roku 2008 sa predala za približne 337 000 amerických dolárov. Prečo by sa mala gitara spáliť? Hendrix práve dohral skladbu Wild Thing, keď gitaru zložil, položil ju na pódium, polial tekutinou do zapaľovačov a zapálil. Časť tejto rozštvrtenej gitary skončila v niekoho rukách a ten ju neskôr predal.

Hodnota gitár Fender Stratocasters nebola v samotných gitarách, ale v tom, kto na nich hral. Rovnako tak Ježiš nepovolal svojich učeníkov preto, že boli veľkí. Boli veľkí, pretože ich povolal Ježiš. Nejde o nástroj; ide o Toho, kto drží nástroj.

Boh si ťa môže vziať napriek tvojim chybám a nedostatkom a použiť ťa na svoju slávu. A na ich večnú zásluhu, učeníci, ktorých Ježiš povolal (neskôr známi ako apoštoli), opustili všetko, aby nasledovali Ježiša. Keď bol ukrižovaný, boli zničení. Ale keď vstal z mŕtvych, ich životy už nikdy neboli rovnaké.

Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.