Spoznať oboje – dar i Učiteľa 1. marec - evs.sk

Zamyslenia

Spoznať oboje – dar i Učiteľa 1. marec
1. marca 2019

„Povedala Mu žena Samaritánka: Ako môžeš Ty, Žid, pýtať si vody odo mňa, ženy Samaritánky? Židia sa totiž nestýkajú so Samaritánmi. Riekol jej Ježiš: Keby si poznala dar Boží a kto ti hovorí: Daj sa mi napiť, – ty by si Jeho prosila, a On by ti dal živú vodu.“ (J 4:9-10)

Tieto verše sú napísané o tých, ktorí nevedia o tomto dare, a myslia si, že tu hovorí človek, hoci tvojím učiteľom nie je len anjel; to tvoj milý Boh stvoril tvoje telo i dušu. To neznamená, že by sme mali pohrdnúť a odhodiť dary, ktoré Boh rozdeľuje podľa svojej vôle, dáva jednému viac a inému menej, keďže dary sú rozmanité. Ale je len jeden Boh, ktorý pôsobí práve skrze tieto dary. Nesmieme pohrdnúť pokladom kvôli človeku. Toto chce náš Pán Boh povedať nie len mladej samaritánskej žene, ale aj nám všetkým. A Kristus hovorí: „Toto nie je o tom, že ty podáš vodu.“ To On nám chce dať živú vodu. Ale aké to je zlé, keď Kristus chodí po zemi a prosí, dokonca medzi tými, ktorí sú Jeho, a kričí: „Dajte chlieb za Božiu lásku!“ Tak nás chce navnadiť, aby sme ochotne dávali tým, ktorí zastávajú kazateľský úrad. Ale hoci Kristus kričí a žiada: „Dajte chlieb za Božiu lásku!“ ľudia Ho nepočúvajú, pretože si myslia, že ten, kto plače a žiada, je len chudobný pastor… Teraz, keď vieš, že je to Kristus, kto volá, a že je to Jeho slovo, potom Mu s radosťou povieš: „Už je Tvoj; ochotne Ti ho chceme všetok vrátiť. Milý Pane, daj nám pravý chlieb a pravý nápoj, my sme skutočne hladní.“ Kristus chce povedať: „To preto prosím a hovorím: „Dajte chlieb za Božiu lásku,“ aby ste spoznali, Kto sa rozpráva so ženou.“ Ak by ju požiadal, okamžite by poprosila ona Jeho; a On by jej dal vodu, ktorá dáva večný život, aby nikdy nezomrela. Takto chce Kristus zaobchádzať aj s nami. Ale najprv musíme rozpoznať dar a učiteľa – potom nielenže dáme všetko, ale povieme aj: „Milý Pane, daj mi z tej večnej vody; inak zahyniem vo večnom hlade a smäde.“ „Preto,“ hovorí Kristus, „vám hovorím: Dajte chlieb za Božiu lásku – lebo ja vám chcem dať večný chlieb.“

St. Louis ed., 7:2146-2147.

 

Martin Luther

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.