Ak vás svet nenávidí - 5. október - evs.sk

Zamyslenia

Ak vás svet nenávidí – 5. október
5. októbra 2023
Play

„Ak vás svet nenávidí, vedzte, že mňa skôr nenávidel ako vás. Keby ste boli zo sveta, svet by miloval, čo je jeho; ale že nie ste zo sveta, lež ja som si vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí. Evanjelium podľa Jána 15:18-19

Boh miloval tento svet tak, „že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho.“ (J 3:16)

Ale svet Boha nemiluje. Svet Ho nenávidí a nenávidí všetko, čo pochádza od Neho. Táto nenávisť sa koncentruje hlavne na Pána Ježiša a všetko, čo povedal a urobil.

Keď do nás Pán Ježiš vkladá svoje slová, začína nás svet nenávidieť. Presne ako hovorí Pán Ježiš: „Dal som im Tvoje slovo a svet ich nenávidel, pretože nie sú zo sveta, tak ako ja nie som zo sveta.“ (J 17:14)

Keď to zažívame, nemáme sa diviť, hovorí Pán Ježiš. A nemáme sa ani báť a strácať odvahu. To čo sa deje s nami, je to isté čo sa dialo s Ním. Máme rátať s tým, že svet nenávidel Pána Ježiša skôr ako nenávidel nás.

Neexistuje také kresťanstvo, ktoré by bolo populárne pre svet. Ale ’kresťanstvo’, ktoré svet uznáva a chváli, nie je žiadnym kresťanstvom.

Svet miluje len to, čo je z neho. ’Kresťanstvo’, ktoré svet vysoko uznáva, nie je z Boha, ale zo sveta.

Preto nám Pán Ježiš hovorí: „Keby ste boli zo sveta, svet by miloval, čo je jeho; ale že nie ste zo sveta, lež ja som si vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí.“ (J 15:19)

„Keď prenasledovali mňa, budú prenasledovať aj vás; keď striehli na moje slovo, striehnuť budú aj na vaše.“ (J 15:20)

Predivné je, že kresťanstvo, ktoré je prenasledované, býva často rešpektované. A slová, ktoré vychádzajú od nenávidených a prenasledovaných kresťanov, tie musí svet rešpektovať!

Toto je pre nás vpravde veľká skúška!

Ale to je aj slovo povzbudenia pre tých, ktorí veria v Pána Ježiša!

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.