Nes ich bremeno - 27. apríl - evs.sk

Zamyslenia

Nes ich bremeno – 27. apríl
27. apríla 2024
Play

„Sadli si k Jóbovi na zem a ostali s ním sedem dní a sedem nocí, ale nikto neprehovoril k nemu slova, lebo videli, že jeho bolesť je veľmi veľká.“ Jób 2:13

Jedného dňa sa Jóbov svet zosypal. Stratil všetko, čo mu v živote bolo drahé. Potom, akoby toho ešte bolo málo, ho od hlavy po päty posiali vredy.

Ako sedel v popole a škrabal si vredy kúskom keramiky, jeho manželke sa podarilo k zraneniu pridať ešte aj urážku. Povedala: „Ešte sa držíš svojej bezúhonnosti? Rúhaj sa Bohu a zomri!“ (Job 2:9) Jób naozaj potreboval nejaké povzbudenie.

Ďalej čítame, že ho prišli navštíviť traja priatelia. A keď videli jeho biedny stav a ako je pokrytý vredmi, tak ich to ohromilo, že sedem dní len plakali a bez jediného slova sedeli s ním. V tomto prípade to bolo to najsprávnejšie.

Biblia nám hovorí: „Radujte sa s radujúcimi a plačte s plačúcimi!“ (R 12:15) Niekedy je to všetko, čo máme robiť.

Mali by sme sa vyhnúť ľahkým odpovediam a klišé, keď chceme potešiť trpiaceho. Niekedy ho to, čo povieme, môže uraziť, pretože sme si to nepremysleli. Snažíme sa pomôcť, ale namiesto toho môžeme napokon zraňovať.

Hovoríme niečo ako: „Viem, ako sa cítiš,“ keď to v skutočnosti nevieme. Alebo „Všetko má svoj dôvod,“ keď človek, ktorého sa snažíme potešiť, zjavne žiaden nevidí. A určite nepomáha poukázať na to, že vždy je na tom niekto ešte horšie, aj keď je mnoho ľudí, ktorí sa majú lepšie.

To neznamená, že nie je čas podeliť sa o Písmo alebo modliť sa s niekým, kto trpí. Ale neprichádzaj s rýchlymi odpoveďami. Len spolu s ním kráčaj cez to, čím prechádza. Sprevádzaj ho. Buď mu spoločníkom.

Biblia nám hovorí: „Jedni druhých bremená znášajte, a tak naplníte zákon Kristov.“ (Gal 6:2) Keď niekto trpí, niekedy to najlepšie, čo preňho môžeme urobiť, je len tu pre neho byť.

Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.