Žiaden strach - 29. september - evs.sk

Zamyslenia

Žiaden strach – 29. september
29. septembra 2021
Play

Radujte sa v Pánovi vždy!  Opakujem: radujte sa! O nič nebuďte ustarostení, ale vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo všetkých svojich modlitbách a prosbách.“ (F 4:4,6)

Myslím si, že všetci by sme si mali brať príklad z austrálskeho výrazu: „Žiaden strach, kamarát!“ Je to teologicky správny výrok.

Strach nie je produktívny. V skutočnosti je strach zlyhaním v dôvere Bohu. Je zaujímavé, že slovo strach pochádza zo starého nemeckého termínu, ktorý znamená „škrtiť“. A to strach robí: dusí ťa. Hovorí sa, že strach je úrok, ktorý platíš problémom, ktoré zriedka prídu.

Môžeš si povedať: „To sa ti ľahko hovorí.“

Poďme sa zamyslieť nad tým, kto vyhlásil: „Radujte sa v Pánovi vždy! Opakujem: radujte sa! O nič nebuďte ustarostení, ale vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo všetkých svojich modlitbách a prosbách.“ (F 4:4,6) Apoštol Pavol napísal dané slová v nepriaznivých okolnostiach. Chcel kázať evanjelium v Ríme, no namiesto toho sa stal rímskym väzňom. Nevedel, čo ho čakalo v budúcnosti. Mohol byť oslobodený alebo popravený. O svojej budúcnosti nevedel nič. Dal nám však jedny z najinšpiratívnejších slov, ktoré nájdeme na stránkach Písma.

Pavol nebol odtrhnutý od života a nepodával nám nepraktické teórie. Bol uväznený. Napriek tomu bol schopný vyhlásiť: „Radujte sa v Pánovi vždy! Opakujem: radujte sa!“ Mimochodom, je to príkaz od samotného Boha. Radovanie sa je biblický rozkaz, nie nejaký návrh. Inak povedané, neradovanie je neposlušnosť Bohu.

Napriek tomu obhajujeme strach a vravíme: „Nie, pre mňa je v poriadku obávať sa, pretože som v náročnej situácii.“ Pravdupovediac, všetci sa svojím spôsobom nachádzame v ťažkej situácii. Niektorí v ťažšej než iní. Avšak Boh, ktorý to má v rukách, ťa miluje, stará sa o teba a dohliada na teba. Preto sa raduj v Pánovi.

Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.