fbpx
Nastavenia od výroby

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

V miestnosti zazvoní telefón. Máte pocit, že je to ten váš, a preto hneď kontrolujete. Ale nie je. Len má rovnaké zvonenie. 
Ono, všetky majú od výroby nastavené rovnaké zvonenie. Keď vám to vadí, zmeníte si to. Ale veľa ľudí je príliš lenivých na to, aby s tým niečo urobila. 

Sú takí, čo to nevedia, sú takí, ktorým sa to základné zvonenie páči, ale väčšina by mala rada aj niečo iné, len sa im nechce. Jednoducho si nechajú nastavenia od výroby, kvôli svojej lenivosti. 

Mám pocit, že ja mám plno takých nastavení sám v sebe. Niektoré sú ok, ale niekde treba továrenské nastavenie zmeniť.

Kto nič nerobí, nič nepokazí

Tak veľmi sa bojíme zlyhania, že radšej nerobíme nič. Má to svoje dôvody. 
Ak začnete niečo robiť, nájde sa minimálne 5 ďalších ľudí, ktorí vám povedia, prečo to robíte zle, alebo prečo by ste to mali robiť inak. A samozrejme, keď sa niečo skúša, urobia sa aj chyby. A týchto 5 ľudí ich zaručene nájde a ukáže vám ich.
Nie je problém nájsť 10 dôvodov, prečo niečo nerobiť. Niekedy mám pocit, že to je to jediné, čo sa ľudia v škole naučia. Hľadať dôvody, prečo niečo nerobiť. 

A teraz som tu ja (alebo ty) a Boh. Chcem žiť pre Neho.

Aká je Božia vôľa pre môj život? Čo mám naozaj robiť? 

Mnohí povedia, to musíš prežiť, prebojovať, premodliť a Pán ti ukáže. Ale nič, žiaden hlas z neba, žiadne zjavenie ani proroctvo neprichádza. A tak radšej nerobíme nič. Sme v bode “čakám na zjavenie” alebo “hľadám Božiu vôľu.” A toto sú naše výrobné nastavenia. Čo keby sme ten default mode vo svojom živote zmenili. Čo keby sme to nastavili tak, že sa budeme starať o chudobných, venovať čas sirotám, alebo napr. si adoptujeme dieťa, až kým si nebudeme na 100% istí, že máme urobiť niečo iné?

 

A nebolo by to viac Biblické? (pomôcka – Jakub 1:27)

Zverejnené: 5. februára 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed