fbpx
(ne)nahraditeľný

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: < 1 min.

 

Každý by chcel byť nenahraditeľný. Ale realita je taká, že to je sebecké. A hlúpe. Ale – aj preto mnohé spoločnosti (aj veľké) a organizácie čaká po obrovskom úspechu obrovský pád. Lebo ten, kto ich viedol si nevyhovával nástupcu, ktorý by veci prevzal, keď on – súčasný vedúci – odíde. Tento princíp platí vo všetkom. Aj Pavol hovorí Timoteovi, aby vychovával ľudí, ktorí budú schopní vychovávať ďalších…“[2. Tim 2:2] Vychovávať niekoho, kto prevezme naše úlohy je Biblické. A múdre.
Ľahko sa o tom píše. Oveľa ťažšie je to žiť. Chce to oveľa viac námahy, usilovnosti a sebazaprenia. Je ľahké chcieť byť najlepším. Oveľa ťažšie je chcieť vychovať niekoho, kto bude najlepší. Je jedno o akú oblasť ide. Či hranie na gitare, futbal, tvorba webu, alebo manažovanie firmy.
Ale múdry človek to tak robí. Vychováva. Vedie. Deleguje úlohy. A v spoločenstve to platí dvojnásobne. Sme do toho povolaní.
Si v niečom dobrý? Dal ti Boh talent? Rozvíjaj ho najlepšie ako vieš. Ale zároveň sa hneď obzeraj po niekom, komu by si mohol svoje skúsenosti odovzdávať. Kto má možno podobné obdarovanie a mohol by si ho viesť. To je princíp učeníctva. A podstatné je to, že aj keď ty už danú vec robiť nebudeš (z akéhokoľvek dôvodu) daná služba nezanikne. Preto, lebo si obetoval svoj čas, a vychoval si nasledovníka.

Vieš, aké obdarovanie ti Pán Boh dal? Máš niekoho, koho v danej oblasti vedieš? Napíš do komentárov.

 

Zverejnené: 7. septembra 2012
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed