fbpx
Tri postrehy z Exit TOUR

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Dvaja páni raz povedali:  „…my nemôžeme nehovoriť o tom čo sme videli a počuli.“ A ja sa momentálne cítim rovnako. To čo som asi pred dvoma týždňami v Bardejove zažil vo mne rezonuje ešte stále. A začalo to celkom nevinne.

Jany Havrila mi zavolal, či by som nemohol jeden deň prekladať prednášky na TOUR. Povedal som si, prečo nie – ale je tu ešte Slavo. On je šéf, takže mi to musí dovoliť. Ale povedal, že môžem, tak som do toho šiel.

To čo som zažil bolo silné. Uvedomil som si niekoľko vecí.

1. Exit TOUR je skvelý a jedinečný projekt

Vždy som túžil byť hrdý na niečo, čo robia kresťania. Ten čas je tu. Exit je kvalitný program pre stredné školy počas ktorého sa študenti nebudú nudiť, a hlavne budú riešiť kľúčové životné otázky, ku ktorým sa inak až tak často nedostanú. (Sex, zdravá rodina, drogy, alkohol ) – nie že by sa k týmto veciam nedalo dostať – ale rozprávať sa otvorene na tieto témy a dostať relevantné odpovede – to už až také jednoduché nie je. EXIT to ale robí – a robí to dobre.

2. Ľudia, ktorí to robia sú veľmi vzácni

EXIT team poskladaný z KOMPASákov a dobrovoľníkov z Bardejova. Každý do toho šiel celým srdcom. Všetci odviedli obrovský kus poctivej roboty, boli ochotní obetovať svoj čas a pohodlie (keby ste vedeli kde spali, o ktorej vstávali a o ktorej chodili spať 🙂 ). Každý využíval svoje obdarovanie, a netočilo sa to len okolo Faith CHILD ale bolo to o tíme. Keď vidím, ako kresťania spolupracujú ako tím – som z toho nadšený (asi to nie je až tak samozrejmé).
Teším sa tiež z ľudí zo zboru, zo študentov ktorí sa rozdávali – ktorí slúžili. Znamená to pre mňa veľa.

3. V mojom meste žije kopec mladých ľudí

Neviem, ako mi to mohlo doteraz unikať, ale v Bardejove je množstvo mladých ľudí. Keď som bol na strednej, môj svet to bolo možno 50 ľudí na mládeži a doraste + 600 ľudí v škole. Ale akosi som si neuvedomoval, že tých škôl je v mojom meste niekoľko. A študentov sa dá rátať na tisíce. A každý rok starí odchádzajú a noví prichádzajú. To sú už pomaly desaťtisíce.  A oni nepoznajú Pána Ježiša!!! A to je len maličké mesto o ktorom možno ani neviete kde je. Je to obrovské misijné pole. Pre náš zbor, pre naše mesto. Je to naše poslanie.
Nemôžeme týchto ľudí nechať, nech si idú do pekla. Jednoducho nemôžeme.

V Bardejove sa počas Exitu písali dejiny. Ale akcie sa skončia, nadšenie opadne. Našou úlohou je pokračovať. Starať sa. Zúfalo hľadať stratených, pretože sme možno jediným kresťanom, ktorého stretli.

Akým spôsobom svedčíte neveriacim vo vašom meste? Robili ste, alebo chceli by ste robiť Exit TOUR? Píšte do komentárov.

Každý autor komentáru bude zaradený do súťaže o najnovšiu knihu z EVS – Falošní bohovia (Timothy Keller). Čím viac komentárov, tým viac sa zvyšuje vaša šanca na výhru. Šťastného výhercu vyžrebujem náhodným spôsobom tak, aby vám kniha stihla prísť do vianoc.

Zverejnené: 29. októbra 2012
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed