Nebudeš mať iných bohov - 5. júl - evs.sk

Zamyslenia

Nebudeš mať iných bohov – 5. júl
5. júla 2023
Play

„Nebudeš mať iných bohov okrem mňa!“ Druhá kniha Mojžišova 20:3

V tomto prvom prikázaní od nás Boh vyžaduje, aby bol pre nás tým, kým v skutočnosti je: naším Bohom!

On jediný má právo na naše srdce, vlastní našu vôľu, naše svedomie, náš citový život, naše myšlienky, naše túžby, v skratke povedané, získava nás celých a dokonale.

Toto všetko, a nič menej, vyžaduje v prvom prikázaní.

„Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou dušou a celou mysľou. To je veľké a prvé prikázanie.“ (Mt 22:37-38)

Popri Ňom nie je miesto pre nikoho iného. Aj tá najmenšia skrytá náklonnosť – aj keď ešte nebola vykonaná – nás robí hriešnikmi voči prvému prikázaniu.

Keby sme dokázali žiť podľa prvého prikázania, boli by sme dokonalými a šťastnými ľuďmi. Aj náš vzťah k iným ľuďom by bol taký, aký má byť. Vtedy by bolo každé zlo vylúčené. Nič z toho, čo robí tento svet nešťastným, by neexistovalo. Ani núdza, ani vojny, útlak, nešťastia, teda žiadne zlo.

Ale my sme vo svojej porušenosti ďaleko od toho, aby sme dodržali prvé prikázanie. Hriech nás pokazil. Chápeme Boha ako niečo vyhrážajúce sa a zlé, avšak hriech ako niečo príťažlivé a dobré.

Ale všetko je pevne dané: v deň súdu príde Boh a bude od nás vyžadovať počet podľa Jeho prikázaní! Ak Boha nemilujeme a nedovoľujeme Mu byť naším Bohom, za to On neprijíma žiadne výhovorky!

Nikdy sa nevyhneš tomu, že Boh vyžaduje, aby bol v pravde aj tvojím Bohom.

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.