Nevyslovíš krivé svedectvo - 13. august - evs.sk

Zamyslenia

Nevyslovíš krivé svedectvo – 13. august
13. augusta 2023
Play

„Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!“ Druhá kniha Mojžišova 20:16

V tomto prikázaní ochraňuje Boh naše meno a povesť.

V širšom ponímaní môžeme povedať, že všetka lož a nepravdivá reč sú hriechom proti ôsmemu prikázaniu. Jednoducho preložené, nebudeš klamať!

Avšak je jasné, že najviac sa toto prikázanie týka nepravdivých rečí a klamstiev o našom blížnom, ktoré mu kazia povesť, alebo inak mu škodia.

Je ľahké hovoriť zle a ponižujúco o iných. Ako keby vtedy človek rástol vo svojej vlastnej sebaistote, sebadôvere a cítil sa lepší ako iní.

„Slová ohovárača sú ako lahôdky, zostupujú až do útrob tela.“ (Pr 18:8) Ohováranie ničí človeka zvnútra.

Zvlášť nepekné a hriešne je to vtedy, keď človek niečo o človekovi vie a rozširuje to. Týka sa to aj toho, keď vieme o človekovi niečo dobré, ale radšej to iným nepovieme.

Ochrana dobrého mena a povesti človeka patrí k ôsmemu prikázaniu. Radšej berme všetko v dobrom zmysle. Musíme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili zlé reči a ohovárania. Nesmieme im ľahko veriť, často sú nepravdivé. A už vôbec by sme ich nemali rozširovať.

Bohu veľmi záleží na našom mene a povesti! On sleduje podrobne všetko, čo o sebe navzájom hovoríme. A On nás uisťuje: „Falošný svedok neostane bez trestu, a ten, kto dýcha lžou, sa nezachráni.“ (Pr 19:5)

A naopak, na toho, kto je mierny vo svojom súdení iných, ale prísny voči sebe, prichádza veľké požehnanie.

„Láskavé reči sú plástom medu, sladkosťou pre dušu, zdravím pre kosti.“ (Pr 16:24)

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.