Neži pre seba - 11. marec - evs.sk

Zamyslenia

Neži pre seba – 11. marec
11. marca 2021
Play

„Prišiel aj ten, čo bol dostal jeden talent, a povedal: Pane, vedel som, že si tvrdý človek, ktorý žneš, kde si nesial, a zbieraš, kde si nerozsýpal. Bál som sa, preto som išiel a skryl som tvoj talent do zeme. Ajhľa, tu máš, čo je tvoje!“ Evanjelium podľa Matúša 25:24–25

S tým, čo dostal päť talentov, aj s tým, čo dostal dva, to išlo dobre. Ovocie ich života zodpovedalo tomu, čo dostali. Ale inak bolo s tým, ktorý dostal jeden talent. S ním sa to skončilo zle. Prečo?

Nezneužil to, čo dostal, ani to nevyhodil. Naopak, snažil sa to uchovať. Ľudia v dnešnej dobe si prenajímajú bezpečnostné schránky v banke, aby si tam uchovali cennosti. Podobne voľakedy si ľudia našli miesto, o ktorom vedeli len oni a svoju cennosť tam zahrabali do zeme. Týmto spôsobom sa chcel muž z nášho podobenstva zaistiť proti strate talentu, aby ho mohol vrátiť, keď sa vráti prísny pán. Je to obraz človeka, ktorý chce byť kresťanom, a ktorý od prvej chvíle prijíma evanjelium, ale nechce na seba zobrať prácu a zodpovednosť – výsmech a prenasledovanie – aby aj iní mohli počuť evanjelium. Vidí Pána Ježiša ako tvrdého a náročného Pána podobne, ako videl svojho pána človek s jedným talentom, pretože žne tam, kde nesial a zbiera tam, kde nerozsýpal. Služba pre Pána je pre neho len povinnosť a nutnosť. Obáva sa Ježišovho príchodu a má na to dôvod. Je nebezpečné, keď kresťan žije len pre seba samého. To ho odvádza od viery do pretvárky. A ako ukazuje podobenstvo, vedie to do zatratenia. Ak si prijal Pána Ježiša, neži pre seba! Budeš sa mať zle a pôjde to stále zle. Ži pre Pána Ježiša. Popri tom, že Ho poznáš a máš Ho, je najkrajšie Mu slúžiť! Vtedy si pripravený Ho prijať, keď opäť príde!

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.