„Prečo sa búria národy a ľudia vymýšľajú daromnosti? Zoskupujú sa zemskí králi a kniežatá sa spolu radia proti Hospodinovi a proti Jeho Pomazanému: Spretŕhajme ich okovy a zhoďme zo seba ich putá! Ten, ktorý býva v nebesiach, sa smeje, Pán sa im vysmieva. Vtedy prehovorí k nim rozhnevaný a vo svojej prchkosti ich vydesí: Ja sám som ustanovil svojho kráľa na Sione, na svojom svätom vrchu! Vyrozprávam rozhodnutie Hospodinovo. Riekol mi: Ty si môj Syn; ja som Ťa dnes splodil. Žiadaj si odo mňa, a dám Ti národy ako dedičstvo a končiny zeme do vlastníctva. Roztlčieš ich železným prútom, rozbiješ ako hlinenú nádobu. Tak teraz, králi, zmúdrejte, dajte sa poučiť, sudcovia zeme! Slúžte Hospodinovi s bázňou a s chvením Mu bozkávajte nohy, aby sa nerozhneval a vy aby ste cestou nezahynuli; lebo náhle vzplanie Jeho hnev. Blahoslavení sú všetci, čo sa k Nemu utiekajú!“ (Ž 2:1-12)
Pôst je obdobím pokánia a pokory, časom, kedy sme povolaní zvážiť ľudský hriech a krehkosť vo svetle nádhery a dokonalosti nášho Boha a Kráľa. Žalm 2 je prvý z takzvaných „kráľovských žalmov“ a zameriava sa na Boží kráľovský charakter. Začína rečníckou otázkou, ustanovuje vzburu a snahu o zhodenie Božieho jarma ako túžbu národov a kráľov, ktorí sa sprisahali proti skutočnému Kráľovi. Reakciou „Toho, ktorý býva v nebesiach“ je smiech, zdôrazňujúci výsmech Toho, ktorý nebude posmievaný.
Reakciou nie je iba výsmech, ale čin. Hospodin ukazuje na svojho Syna, skutočného a pravého kráľa, ktorý príde a splní všetko, čo sa pôvodne očakávalo od Dávida a celého jeho rodu. Všetko je Jeho a Jeho vláda nad všetkými falošnými kráľmi a národmi osvetľuje postoj vzbúrencov nielen ako hlúpy, ale aj nebezpečný. V prenikavom a ironickom básnickom obraze „hrnčiar“ (Iz 45:9) rozbije ich životy ako črepy, ktoré budú pošliapané pod nohami a napokon bezvýznamné – odpad na zemi.
Hoci je tento žalm vo svojom súde veľmi triezvy, ponúka taktiež nádej. Ukazuje dopredu na skutočného Božieho Syna, ktorý sa stane konečným a jediným skutočne spravodlivým kráľom, ktorý bol dokonale poslušný Otcovi a vyslobodil nás tým, že zlomil jarmo hriechu. Pretože Kristus splnil svoje poslanie na zemi, mohol definitívne povedať: „Daná je mi všetka moc na nebi a na zemi“ (Mt 28:18). On je ten, ktorého Písmo nazýva „Tento (Syn) ako odblesk slávy Boha a obraz Jeho podstaty udržuje všetko svojím mocným slovom“ (Žid 1:3).
Modlitba
Náš Kráľ a Otec, tam kde si, je majestát a dokonalosť. Ďakujeme Ti, že si nám dal svojho Syna, ktorý odráža Tvoju slávu, prihovára sa za nás, obhajuje nás a posiela Ducha Svätého, aby nás uviedol do všetkej pravdy. V Kristovom mene. Amen.