Koreň problému - 4. jún - evs.sk

Zamyslenia

Koreň problému – 4. jún
4. júna 2019

„Odkiaľ sú medzi vami boje a odkiaľ zrážky? Či nie odtiaľ – z vašich žiadostí, ktoré bojujú vo vašich údoch?“ (Jk 4:1)

Myslím, že sa zhodneme na tom, že ľudské sebectvo spôsobuje mnoho našich problémov. Sebectvo či egoizmus je koreňom mnohých hriechov.

Je zaujímavé, že túto ľudskú črtu pozorujeme už na malých deťoch. Všimli ste si niekedy dve hrajúce sa deti, ktoré sa nezaujímajú o hračku len do momentu, keď ju zdvihne to druhé dieťa? Zrazu ju chcú obe. Kričia a naťahujú sa, až napokon hračku zničia. Len preto, že jedno dieťa chce presne to, čo má to druhé. Taká je ľudská podstata. Rodíme sa s touto vlastnosťou a kráčame s ňou celým životom.

Jakub hovorí: „Odkiaľ sú medzi vami boje a odkiaľ zrážky? Či nie odtiaľ – z vašich žiadostí, ktoré bojujú vo vašich údoch?“ (Jk 4:1) Presne o to ide. Všetko chceme podľa seba.

Koľko problémov našej spoločnosti pochádza zo sebectva? Keď sa rozpadávajú manželstvá, z veľkej časti za to môže práve sebectvo. Ľudia spolu spia pred manželstvom, lebo sú sebeckí. Koreňom smilstva je sebectvo. Pomenujte problém, a vo väčšine prípadov v ňom nájdete zapletené sebectvo.

Pavol varuje veriacich vo Filipách, aby neboli sebeckí: „Nič nerobte z hašterivosti a márnej ctižiadosti, ale radšej v pokore iných pokladajte za hodnotnejších než seba.“ (F 2:3) Nenechajte sa ovládať sebectvom.

https://www.harvest.org

Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.