Svetské bohatstvo - 24. január - evs.sk

Zamyslenia

Svetské bohatstvo – 24. január
24. januára 2022
Play

„Ale Boh mu riekol: Blázon, tejto noci požiadajú tvoj život od teba; a čo si pripravil, komu to zostane?“ Evanjelium podľa Lukáša 12:20

Podobenstvo o bohatom bláznovi Ježiš povedal mužovi, ktorý za Ním prišiel so žiadosťou o pomoc pri delení dedičstva. Ježišovou odpoveďou bol hrozivý príbeh o lakomom boháčovi, ktorý zahynul.

Ježiš pozná ľudské srdce. Vidí, čo ostatní nevidia. Vie, či sme bohatí v Bohu. Ak sme, tak svetské bohatstvo nie je pre nás také dôležité, ako by bolo v opačnom prípade.

Sú situácie, v ktorých Ježiš chce, aby sme sa naučili znášať krivdy. Naučiť sa to je ťažké, ale užitočné. Učíš sa, že nemôžeš dôverovať iným ľuďom. Uvedomuješ si, že bohatstvo tohto sveta je neisté.

Je ťažké zachovať si život v Bohu a zároveň byť bohatý. Bohatstvo skrýva veľa nebezpečenstiev. Arogancia a ustarostenosť sú bežné. Ako ľahko človek stratí poklad! Bohatstvo otvára mnohé príležitosti na zábavu a záhaľku, ktoré dokážu odviesť myseľ od Hospodina.

Ježiš nie bezdôvodne hovorí, že bohatý ťažko vojde do nebeského kráľovstva. Nemal by si preto plakať v deň, keď zmizne tvoje pozemské bohatstvo.

Keď kresťan cíti krivdu v oblasti financií, dostáva lekciu. Myšlienky a celá myseľ sa odvracia od pominuteľných vecí k bohatstvu, ktoré nikdy nepominie a ktoré je bezpečne uložené v nebi.

Predstav si, že by sa bohatému bláznovi nič neurodilo. Je celkom možné, že by sa vo svojej núdzi obrátil k Bohu. Možno by mohol svedčiť o tom, že aj odrobinky, ktoré vkladáme do Božej ruky, sú požehnané.

Ale odohralo sa to inak. Mal tak veľa, že zabudol na Boha. A uprostred noci Boh požiadal jeho život.

Dokážeš čítať toto podobenstvo o bohatom bláznovi bez toho, aby si sa bál o život? Nepotrebuješ sa modliť: Bože, nedávaj mi toľko pozemského bohatstva, aby som zabudol na Teba? Nezáleží na tom, či týmto životom prejdem bohatý alebo chudobný, pokiaľ je zachránená moja duša.

Hans Erik Nissen

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.