fbpx
3 rady ako prežiť prípravy na Vianoce

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

Sviatky pokoja a radosti už dávno nie sú o pokoji. Nikdy v roku človek nezažije toľko ľudí v nákupných centrách, ktorí sa naháňajú za…možno ani sami nevedia za čím. Ako prežiť tie nasledujúce Vianoce zmysluplne a nenechať sa strhnúť davom?

 

1. Urobte si rozpočet

Toto je prvý a možno najdôležitejší krok. Nie je príjemné sa zobudiť deň po Vianociach s dlhom na krku. Preto – žiadne úvery na darčeky, žiadne pôžičky od známych. Na darčeky môžete minúť len toľko, koľko máte.
Ideálny prípad, ako odporúča Craig Ford je zrátať si, koľko dokážete ušetriť odteraz do Vianoc a z danej čiastky si určiť, koľko ste ochotní minúť na Vianočné darčeky. Zdá sa, že na Slovensku sa väčšina ľudí touto radou neradí, pretože priemerny Slovák minie na darček 235€ a to sa mi zdá mierne viac ako dokáže priemerný Slovák ušetriť za 1,5 mesiaca. V každom prípade to musíte posúdiť a zvážiť sami.

Hneď ako máte určený strop, spíšte si zoznam všetkých ľudí, ktorých chcete na Vianoce obdarovať. Môžete na to využiť aj túto predpripravenú tabuľku (Opäť inšpirácia od Craiga Forda).

Možno prídete na to, že chcete minúť viac ako si dokážete dovoliť. Vtedy si musíte jednoducho určiť priority. Možno netreba minúť na darčeky až tak veľa, pretože:

 

2. Skúste darčeky robiť

Darčeky, ktoré vyrobíte sú osobnejšie a mnohokrát majú väčšiu hodnotu ako niečo, čo narýchlo kúpite 23. decembra v obchode a 31. januára je to už v koši. Zapojte svoju kreativitu, použite pinterest a čarovnú formulku DIY a možno už nikdy nebudete na Vianoce darčeky kupovať. Zvážte samozrejme koľko máte času, lebo ak chcete niečo vyrobiť, budete ho potrebovať.

Nezabudnite však na to, že ak niekomu venujete svoj čas, je to oveľa viac ako akýkoľvek dar.

Stará známa veta, že „Vianoce nie sú o darčekoch“ platí. Zmysel Vianoc nie je v užívaní si materializmu a Vianoce ani nevymysleli veľké obchodné reťazce na to, aby zdvojnásobili svoje obraty na konci roka.

Ten, koho narodeniny na Vianoce oslavujeme sa narodil v maštali, bol prvých pár rokov v živote utečencom, neskôr tesárom a nakoniec zomrel potupnou smrťou. Jeho odkaz však nebol – oslavujte moje narodeniny tak, že sa budete obžierať a obdarovávať zbytočnosťami, ktoré nepotrebujete za peniaze, ktoré nemáte aby ste ich potom otrocky zarábali ešte niekoľko mesiacov po nich.

 

3. Učte seba a svoje deti štedrosti

V súvislosti s predchádzajúcim videom a vyššie napísaným, Vianoce sú o obdarovaní druhých. Ježiš bol dar ľudstvu a my si to pripomíname tým, že sa obdaruvávame navzájom. Potrebujeme sa učiť štedrosti, vidieť skutočné potreby skutočný ľudí, ktorých máte okolo seba a ktorí potrebujú pomoc. Lepšie ako kupovať si navzájom zbytočnosti je napr.zaplatiť 1 rok vzdelania Deti afriky alebo pomôcť niekomu v núdzi. Verím, že možností je mnoho. Stačí mať otvorené oči, srdcia, a peňaženky.

Máte nejaké ďalšie tipy? Píšte mi na FB.

Zverejnené: 11. novembra 2016

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed