fbpx
Uhol pohľadu je dôležitý

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

To ako sa pozeráš na svoj život je dôležité. Je pre teba život problém, ktorý treba vyriešiť, alebo príležitosť, ktorú treba využiť?

 

Pohár môže byť do poloplný alebo poloprázdny. Na život sa dá pozerať tiež rôzne. Niekto hovorí, že život je dobrodružstvo. Musíš si naň trúfnuť. Iní hovoria, že život je láska. Uži si ju. Alebo, život je tragédia a ty jej musíš čeliť. Či prekážky, ktoré musíš prekonať.

 

Raz som počul príbeh o dvoch predajcoch topánok, ktorí cestovali do afriky. Obaja mali preskúmať trh a podať doma správu o tom, či sa tam dá preraziť s predajom topánok.

 

Keď prišiel domov prvý, hovorí: „Šéfe, máme problém. Na tomto trhu nemáme šancu uspieť. V Afrike nikto nenosí topánky. Videl som tam kopec černochov, ako si len tak pobehujú kade tade ale oni topánky vôbec nepotrebujú. Je to stratené.“

 

Druhý hovorí svojmu šéfovi: „Šéfe, toto je paráda. Toto je trh pre náš obchod s topánkami. Tam v Afrike nikto nenosí topánky. Videl som tam kopec černochov, ako pobehujú úplne bez topánok. Vôbec nevedia o čo prichádzajú, musíme tam ísť a ukázať im topánky. Musia si ich skúsiť, a už nikdy nebudú chcieť behať bosí. Toto je naša príležitosť. Musíme ju využiť.“

 

Ktorý z týchto dvoch postojov je vám bližší? Minule som písal o tom, ako nezmeškať žiadnu príležitosť a to, ako sa pozeráte na veci je kľúčové. A povedzme si pravdu, na Slovensku je oveľa ľahšie vidieť, že všetko je stratené, ako vidieť tú obrovskú príležitosť na rast, zmenu a dobro.

Navrhujem teda, aby sme sa začali pozerať na svet okolo seba očami druhého obuvníka. Vždy a za každých okolností videli skôr nádej ako tragédiu, skôr príležitosť ako problém. Tento postoj sa však podľa mňa nedá len tak naučiť. Môžete ho len dostať, prijať. Ak nemáte pevný bod vo svojom živote, ktorý obstojí nech sa stane čokoľvek, nebude to možné. Ak ho máte, potom sa na celý život môžete pozerať ako na jednu veľkú príležitosť a z hľadiska večnosti to bude príležitosť k trom veciam (Ktoré spomína Rick Warren vo svojej knihe Život s jasným cieľom). Ak ste doteraz nevedeli presne zadefinovať, čo je život, skúste sa pozrieť na tieto definície:

 

  1. Život na zemi je skúškou (charakteru; toho, ako sa zachováš v situáciách, ktoré prídu)
  2. Život na zemi je správcovstvom (peňazí, času a schopností)
  3. Život na zemi je dočasným poverením (každý má nejaké špeciálne poslanie, ktoré má naplniť)

Možno máte iné definície, možno si myslíte, že toto je celé úplne odveci a rád sa s vami o tom porozprávam v diskusii pod blogom, alebo aj osobne. 🙂

 

Ako sa na život pozeráte vy? Čím pre vás život je a čím nie je?

Zverejnené: 9. októbra 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed