fbpx
Život je skúška

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

3 pohľady na to, čo je to ten zmysel života

Ak sa vás opýtam, čo je podľa vás život, asi dostanem odpovede ako: zábava, utrpenie, kĺbko vzťahov, hra, boj, pes, cirkus, až po sofistikovaného Foresta, ktorý povie, že život je ako bonboniéra – nikdy nevieš, čo ochutnáš. 

Americký prezident, ktorý skončil svoju životnú púť v divadle, Lincoln, povedal: Istotne Boh nestvoril takú bytosť ako je človek len pre jeden deň! Nie, nie človek bol stvorený pre nesmrteľnosť.

Samozrejme, ak Boh neexistuje, potom je otázka o zmysle života zbytočná. Ale čo ak existuje? Čo ak život má nejaký zmysel? Čo ak má Biblia pravdu?

 

Skúšky v Biblii

B.I.B.L.I.A alebo Basic Instruction Before Leaving Earth (základné inštrukcie predtým ako opustíte zem) je kniha, ktorá k tomu svojim obsahom vie niečo povedať.

Napr. V Biblii sa slovo skúška/skúšať objavuje viac ako 200x. To je celkom dosť. Boh skúšal Adama s Evou, Abraháma, keď chcel aby obetoval svojho syna, Dávida, keď mu dal príležitosť zabiť Saula, Jóba, ktorému dovolil zobrať celú rodinu, majetok a zdravie. Skúšal svoj ľud, Izrael, ale skúšal aj Petra, Pavla, Barnabáša, Ananiáša so Zafirou. 

Ak Boh skúšal hlavné postavy Biblie, potom môžeme povedať, že jedným zo zmyslov života tu na zemi je obstáť v tejto skúške.

Moja predstava o skúškach nie je veľmi príjemná. Mám za sebou maturitu, 2x štátnicu (keďže na 1x som ju nespravil), vodičák, a kopec iných skúšok. Nemám rád keď ma niekto skúša. Som vystresovaný a necítim sa príjemne. Predstava, že celý život je jedna veľká skúška…hmm…radšej by som si vybral tú predstavu kolotoča, zábavy, alebo hoc aj bonboniéry.

Otázkou však nie je, aká predstava sa mi páči, ale čo je pravda. Parafráza jedného príkladu z knihy „Tak toto je Boh?“ Od Michaela Otsa je takáto:

Ak šoférujem auto (idem rýchlejšie ako by som mal) a zrazu sa predomnou objaví pán v zelenej uniforme s blikajúcim majákom, môžem sa tváriť, že je to údržbár, a prefrčať okolo neho, ale to nič nemení na tom, že je to policajt, ktorý sa ma snaží zastaviť a ak nezastavím, nakonci dopadnem ešte horšie a pokuta bude oveľa väčšia.

Môžem sa tváriť, že život nie je skúška, ale to nič nezmení na tom, že raz keď skončí, tak sa postavím pred Boha a spolu sa naň pozrieme. A potom platia slová Ricka Warrena, že:

„Aj tá najmenšia udalosť má význam, lebo formuje tvoj charakter. Každý deň je dôležitý, v každej sekunde môžeš budovať svoj charakter, preukázať lásku alebo vytrvať v Bohu. Niektoré skúšky sú zdrvujúce, iné si ani nevšimneme. Všetky však majú večné dôsledky.“

chan

Predstava Boha ako skúšajúceho ale nie je na mieste. On je dobrý Otec, ktorý chce aby sme tú skúšku zvládli. Dal nám na to manuál (B.I.B.L.E.), a v prvom rade dal nám vzor, ktorý môžeme nasledovať – Ježiša.

 

Zmysel skúšky

Aký zmysel má skúška? Je cieľom ju len spraviť? Správne odpovedať na všetky položené otázky, dostať Ačko? Nie je náhodou cieľom skúšky pripraviť nás na život po skúške? Nie sú nadobudnuté vedomosti len predpokladom, že dokážeme v živote riešiť skutočné problémy? Načo budem mať dobrú známku, ak nedokážem nič z toho, čo som sa naučil použiť? Cieľom nie je skúška, cieľ je budúcnosť po skúške. Rovnako tak, cieľom nie je prežiť život na jednotku. Cieľom je pripraviť sa na večnosť. Mať charakter, ktorý sa viac podobá na Ježišov charakter.

Zverejnené: 23. septembra 2016

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed