fbpx
Čas, to je oveľa viac ako peniaze

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

V poslednej dobe som dosť blogoval o čase, strategickom plánovaní, time managemente. Prečo? Lebo to pokladám za svoju slabinu, ale tiež preto, lebo to pokladám za veľmi dôležité.
Neviem, či ste si to niekedy uvedomili, ale čas, to je oveľa viac ako peniaze.
Čas, to je to najviac, čo môžeš niekomu dať. Ak niekomu dáš 1000000€, môže ti ich vrátiť. Ak niekomu dáš 100 dní, už ti ich nikdy nevráti.
Tu na zemi môžeš získať viac peňazí, ale nemôžeš si svoj život predĺžiť ani o sekundu. Nemôžeš získať viac času (Tu sa ozývajú všetky hlasy zdravého životného štýlu a výživy, na čo vám odpoviem len jedno. Ak si v lietadle, ktoré padá k zemi, zdravá výživa ti je vieš na čo).
Sú jednoducho veci, ktoré ovplyvniť dokážeme, ale aj tie, ktoré nie.
Ak je tvoj čas oveľa drahší ako peniaze, potom robíme (pravdepodobne oveľa častejšie, ako by sme chceli) hlúpe rozhodnutia.
Strávime veľa času zbytočne, neefektívne, nerozumne, vo veciach, ktoré ani sami nepokladáme za dôležité.
Na život sa môžeme pozerať ako na jeden veľký obchod. Máš čas (to je to, čo dávaš), a otázne je, čo za ten svoj čas dostávaš naspäť. Niekto to vsadí na to, že bude tvrdo a veľa pracovať, a za odmenu dostane peniaze, aby si potom mohol dovoliť všetko, o čom si myslí, že to nevyhnutne potrebuje.
Ja si len myslím, že by možno nebolo na škodu sa občas zamyslieť, či všetky tie hodiny (v práci, v kine, pri telke, pred facebookom) za ten čas naozaj stoja. Keď sa raz budeš v posledných chvíľach svojho života spätne pozerať na to, čo si prežil, o čom myslíš, že budeš premýšľať? O svojej práci? O tom všetkom, čo si si kúpil? O tom, kde všade si bol? O tom, akú veľkú moc si mal?
A čo ak to nie je koniec príbehu?
Tvoj čas je oveľa vzácnejší na to, aby si ho strávil pri nepodstatných veciach.
Čas, to je oveľa viac ako peniaze.

Zverejnené: 24. apríla 2015
Tagy: peniaze

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed