fbpx
Komu patrí tvoj najlepší čas?

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Ak je čas oveľa viac ako peniaze, ak je čas tou najvzácnejšou hodnotou, ktorú môžeme investovať, alebo niekomu dať, potom je na mieste otázka komu patrí tvoj najlepší čas?

Jasné a, čo je môj najlepší čas? Je to ten čas, kedy mám najviac síl, som najmenej unavený, mám počas neho najviac dobrých a kreatívnych myšlienok? Áno, to je presne ten čas.

Dan Ariely (má inak skvelé TED prednášky na youtube), profesor psychológie na Duke University tvrdí, že najproduktívnejšou časťou dňa sú pre človeka prvé dve hodiny po jeho zobudení. Nemusíte s tým súhlasiť (možno ste to práve vy, čo ste najaktívnejší medzi 11tou a 12tou večer), ale skúste sa zamyslieť nad tým, ako obyčajne trávite prvé dve hodiny svojho dňa. Môže sa totiž stať, že namiesto tej najdôležitejšej a najkreatívnejšej úlohy, ktorú máte pred sebou sa venujete úplným zbytočnostiam, ktoré by ste zvládli vyriešiť aj inokedy. (Dan hovorí, že to sú napr. sociálne médiá, ale kľudne to môže byť aj cestovanie autom do práce). Jeho návrh je pracovať prvé dve hodiny svojho pracovného času z domu (viem, nie je to úplne bežná vec na Slovensku), alebo sa nejako ináč snažiť využiť efektivitu daných dvoch hodín. Komu (alebo čomu) patria tvoje prvé dve hodiny z dňa? Jednoznačne by mali patriť tej najdôležitejšej úlohe.
Ako som sa k tomu vlastne dostal?
Prednedávnom som čítal jednu kapitolu z poslednej knihy Starej Zmluvy. Prorok Malachiáš. Riešil tam, že Izraelci nedávajú Bohu obete zo svojho najlepšieho, ale zo svojho najhoršieho.
Predstavte si, že k vám príde náš pán Prezident, a vy ho chcete obdarovať. Donesie bedňu jabĺk (zemiakov, čohokoľvek) ale polovica z nich bude zhnitá. Trapas čo?
No a Izraelci sa nehanbili nosiť chromé zvieratá na obetný oltár, kde mali obetovať nie človeku, ale Bohu!
Myslím, že to je jasný signál, ako veľmi si ho vážili, alebo čo pre nich znamená.

 

Možno pre teba Boh nie je nič viac ako pojem. Nikdy si ho nestretol, nezažil a vôbec nerozumieš, prečo by si mu mal “venovať” svoj čas (ešte k tomu ten najlepší). Chápem. Na začiatok by stálo za to sa zamyslieť nad svojou pozíciou v systéme. Môžeš si myslieť, že všetko čo okolo seba vidíš je produktom miliónov rokov a náhody. Ale možno predsa len niekde vo vnútri cítiš, že za tým stojí inteligentný tvorca. Možno niekde úplne v kútiku duše dúfaš, že 70 rokov na zemi nie je celý tvoj príbeh.
V tom prípade skús využiť svoj čas, ktorý ešte máš pred sebou a hľadaj zmysel života, aj to, či ti ten inteligentný tvorca nechce niečo povedať. Počúvaj ľudí, ktorí tvrdia, že ho poznajú, sleduj ich život, ale asi zo všetkého najviac – hľadaj sám. Skús napr. Bibliu.

A Možno hovoríš, že Boh je pre teba všetkým, že je tým najdôležitejším. Ale napriek tomu, keď sa pozrieš na svoj život, tak mu dávaš namiesto prvej triedy polo nahnité kúsky. Nie je na čase to zmeniť? Možno aj dvoma najdôležitejšími hodinami dňa (toto je obrovská výzva aj pre mňa!). Ale, vezmime si perspektívu večnosti. Je niečo dôležitejšie ako vzťah s Ježišom? 

Nemyslím si veľa o kresťanovi, ktorý sa nemodlí aspoň 4 hodiny denne.

– John Wesley

Keby som sa nemodlil denne aspoň 3 hodiny, nič by som nestíhal.

– Martin Luther

Zverejnené: 15. mája 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed