fbpx
Time management naozaj prakticky #3

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 4 min.

V predchádzajúcich dvoch blogoch (prvý, druhý) sme sa pozreli na to, ako vyzerá náš bežný týždeň, a tiež aké aktivity ten bežný týždeň zapĺňajú. Možno ste boli s výsledkami tohto minitestu vášho času spokojní, ale možno by ste chceli niektoré veci vo svojom živote korigovať, úplne zmeniť, alebo ste prišli na to, že nemáte predstavu o svojom živote.

Netušíte aké sú vaše plány, predstavy, ciele, čo by ste chceli v živote dosiahnuť, resp. ako by mal vyzerať váš ideálny život. A práve preto, aby sme sa k týmto veciam nejako dopracovali, potrebujeme dlhodobé plánovanie.

V nasledujúcich úvahách ma veľmi inšpirovali články Rona Edmondsona a tiež kniha Život s jasným cieľom od Ricka Warrena

1. OBLASTI

V prvom rade musíme rozoznať oblasti vo svojom živote, čo v nich chceme dosiahnuť a koľko času im chceme venovať. Nemalo by ich byť viac ako sedem, pretože potom by z toho už mohol byť chaos, a mohli by vyzerať nejako takto: rodina, priatelia, osobný život, financie, duchovno, vzťah s priateľkou, biznis, hobby (osem oblastí je tu samozrejme preto, aby ste sa mohli inšpirovať :))
Keď už poznáte oblasti v svojom živote, ktoré sú pre vás dôležité, je dobré si ich zoradiť podľa dôležitosti, ktorú im prikladáme (alebo by sme chceli prikladať).

2. KAM IDEM?

Určili sme si priority. Rodine sa pravdepodobne chceme venovať viac ako práci, vzťahom viac ako veciam a aktivitám. Som ale spokojný s tým, ako to v každej oblasti vyzerá? Ako chcem aby moje vzťahy, moja fyzická kondícia, moja práca vyzerali o 5-10 rokov? Kam sa chcem posunúť? Čo chcem v jednotlivých oblastiach dosiahnuť?
Povedzme, že si stanovíme také stredne dlhé ciele na obdobie 1 roka.
Napr.
Začnem behať. (osobná oblasť),
budem sa venovať svojim deťom (rodina),
chcem robiť niečo pre iných (misia, duchovno)
utužím svoj vzťah s manželkou (vzťahy)
atď.

Je dôležité, nenaložiť si na plecia priveľa ani primálo. Minimálne jeden cieľ v každej kategórii by bol ok. Maximálne asi tri.

3. KONKRETIZUJEME

Zadefinovali sme ciele, teraz ich potrebujeme čo najviac konkretizovať.
Začnem behať => za rok zabehnem polmaratón.
Budem sa venovať svojim deťom => naučím svoju dcérku bicyklovať bez pomocných koliesok.
chcem robiť niečo pre iných => venujem 10% svojho príjmu/času na charitu
utužím svoj vzťah s manželkou => budem sa jej venovať, tráviť s ňou čas, chodiť na prechádzky, rozprávať sa

4. AKČNÝ PLÁN

Teraz akčná časť.
Musíme zadefinovať jednotlivé kroky, ako sa k daným cieľom dopracujeme.
– za rok zabehnem polmaratón => každý týždeň /pondelok, streda, piatok/ budem ráno o siedmej chodiť behať (a postupne zvyšovať vzdialenosť)
– naučím svoju dcérku bicyklovať bez pomocných koliesok => na jar kúpim dcérke bicykel, a potom sa sňou každý týždeň až do jesene aspoň raz pôjdem na hodinku bicyklovať
– venujem 10% svojho príjmu na charitu = začiatkom roka (do marca) nájdem charitu, ktorej dôverujem (vytvorím si finančnú rezervu v rámci mesačných výdavkov, aby som dokázal žiť z 90% príjmu), a potom (do júna) nastavím trvalý príkaz zo svojho účtu.
– budem sa mojej manželke venovať, tráviť s ňou čas, chodiť na prechádzky, rozprávať sa – každý týždeň si vyčlením jeden deň, kedy zabezpečím, aby sme mohli byť sami a vždy v nedeľu si vyhradím hodinu času, aby som na ten deň pripravil program.

Je dôležité, aby ste si všetky akčné kroky zaviedli do svojho týždenného plánu, a tak si vlastne naplánovali, ako by mal vyzerať váš ideálny týždeň. 

5. PARŤÁK

Všetky plány sú skvelá vec, ale niekedy to jednoducho neide. Preto je dobré mať podporu. Parťáka, ktorý sa opýta, ako sa darí, ktorý povzbudí, keď sa nedarí. Môže to byť manželka, kolega, kamoš, ale môžete to urobiť aj tak, že svoje ciele zverejníte na sociálnych sieťach alebo na svojom blogu (ak máte odvahu :)) 

6. OSLAVA

Toto je možno najdôležitejší bod. 🙂 Ak sa vám podarí niečo dosiahnuť, určite to oslávte. Ak zabehnete polmaratón, kúpte si nové topánky na behanie. Ak sa vám podarí tráviť s manželkou jeden deň v týždni, urobte si víkend len pre seba, kde svoj vzťah ešte prehĺbite.

 

 

 

pre tých, čo nemajú čas malý RECAP: 

1. rozoznať oblasti v živote, a čo v nich chcem dosiahnuť a koľko času im chcem venovať! (rodina, priatelia, osobný život, financie, duchovno, vzťah s priateľkou, biznis whatever, hobby)
2. stanoviť si ciele – nie veľa, nie málo..tak akurát…v každej kategórii max 3.
3. špecifikovať dané ciele
4. vytvoriť sieť akčných krokov k daným cieľom – ako dosiahnem
5. vykázateľnosť – nádji si niekoho (zdieľaj na FB), nájdi niekoho, kto to robí tiež a povzbudzujte sa spoločne. Dajte si to do kalendára…TERMÍNY
6. OSLAVA – ODMENA! toto je MUST HAVE!!!

 

Zverejnené: 10. apríla 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed