fbpx
Čo ma naučil Krstný otec

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Pred pár dňami som dočítal tú knihu. Nemôžem povedať, že som toho prečítal veľa, ale táto kniha ma naozaj strhla.  Skvelý príbeh, mnoho neočakávaných udalostí, výborný štýl písania – jednoducho bavilo ma to. A napriek temnej téme a praktikám, s ktorými sa nestotožňujem v nej bolo niekoľko vecí, čo som sa naučil, a sú aplikovateľné aj pre mňa.

1. Všetko sám nezvládnem, potrebujem delegovať úlohy

Hovorí to možno každá príručka pre úspešných lídrov, ale mám silný dojem, že toto je oblasť kde mám rezervy. Krstný otec všetko delegoval. Nič nerobil sám, no napriek tomu mal všetko pod kontrolou.

Veľa ľudí si myslí, že dokážu urobiť všetko sami, dokážu to urobiť najlepšie, alebo to musia robiť sami, inak stratia nad vecami kontrolu. Krstný otec je žiarivým príkladom toho, ako sa títo ľudia mýlia.

Oveľa viac dokážem urobiť práve vtedy, keď delegujem úlohy na iných. Skoro vždy to dokážu urobiť minimále tak dobre ako ja, alebo lepšie. A čo sa týka kontroly? Ak ste videli aspoň film, tak určite nepotrebujete odpoveď na túto básnickú otázku.

2. Potrebujem consiglioriho (pravú ruku)

Na to, aby som obstál vo všetkom, čo ma v živote stretne potrebujem niekoho, kto mi poradí, kto mi pomôže, kto mi ukáže iný pohľad. Kto ma upozorní, keď si niečo nevšimnem, alebo poukáže na chybu, ktorú som ja nevidel. Takýto dobrý priateľ (radca) je na nezaplatenie a môže v mnohých prípadoch doslova zachrániť krk. Každý správny Don má svojho consiglioriho. Asi vie prečo.

3. Potrebujem nástupcu

Tento postreh súvisí s prvým, ale ide ešte ďalej. Už som to na blogu spomínal. Potrebujem niekoho, kto po mne prevezme moje úlohy, keď už ja nebudem schopný ich vykonávať. Michael prevzal po Vitovi rodinný podnik, ale zaúčal sa dosť dlho. Krstný otec ukázal krásne na princíp odovzdávania služby.

Najprv pozoruj, ako robím veci.

Potom robme veci spoločne.

Potom rob veci ty, a ja ti poradím – resp. budem pozorovať ako ich robíš.

A nakoniec – rob veci sám.

Nikdy nezabudni na to, že tu nebudeš večne, a už zajtra sa môže stať niečo, čo ti zabráni robiť to, čo robíš. Máš niekoho, kto prevezme kormidlo po tebe? Hľadáš ho? Je to dôležitejšie ako si myslíš.

4. Služba = vplyv

Jedna z obľúbených replík Krstného otca bola: „Som k vašim službám.“ resp. „Ako vám ešte môžem poslúžiť?“ A naozaj bol jedným z najvplyvnejších ľudí New Yorku.

Ježiš to hovoril už dávno – Kto chce byť medzi vami prvý, nech je služobníkom všetkých.

Krstný otec to pochopil. Teraz je rad na nás.

5. Nerozhoduj sa na základe emócií

Nikdy som si to neuvedomil tak ako pri čítaní Krstného otca. Kvôli emóciám a prchkosti tam skoro prišiel o život Krstný otec. Jeho syn Sonny kvôli tomu o život naozaj prišiel. Rozbúrené emócie prinášajú zlo do vzťahov aj do rozhodnutí. A môžu stáť niekoho naozaj veľa.

Boh nám zaiste nedal ducha bojazlivosti, ale (ducha) moci, lásky a sebaovládania.

Čítali ste Krstného otca, alebo inú knihu, kde vás niečo oslovilo? Napíšte do komentárov.

Zverejnené: 31. decembra 2012
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed