fbpx
Vzťah všetko mení

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Dĺžka vzťahu vplýva na jeho kvalitu aj na vzájomnú dôveru

Pamätáš sa, ako ste sa prvýkrát chytili za ruky? Na prvý bozk? Aké je to dnes? Ste manželia už nejaký čas, možno už aj 15 rokov. Ako vyzerá to vyzerá dnes?

Som ženatý 8 rokov. Nie je to veľa, ale ani málo. Za ten čas sme s mojou Evičkou už stihli zažiť dosť spoločných chvíľ. Skvelé na tom všetkom je to, že čím sme spolu dlhšie, tým lepšie spolu dokážeme fungovať. Viem, čo ju poteší, nahnevá, prekvapí, zabolí, rozosmeje. Každým dňom, ktorý strávime spolu je to ľahšie, a každým dňom získavam vďaka všetkému čo viem v našom vzťahu väčšiu istotu.

Je to ako v športe. Ak máte sparinga, s ktorým si rozumiete, alebo spoluhráča, s ktorým hráte často, niekedy ani nemusíte sledovať čo robí. Viete kam sa dostane, čo plánuje urobiť, kam bude smerovať prihrávka. Čím dlhšie spolu hráte, tým lepšie sa poznáte a tým intuitívnejšie bežia niektoré procesy. Ľahšie sa spolupracujete a dávate góly :).

Pamätám si však veľmi dobre, aké to bolo, keď som ju prvýkrát niekam pozval. Nič som nechcel pokaziť, nič nechať na náhodu, zvažoval som každé slovo, len aby všetko bolo čo najlepšie. Plánoval som si v hlave ako celé stretnutie bude vyzerať, kam ju zoberiem, kam sa pôjdeme prejsť, čo poviem, o čom sa budeme rozprávať.

Ako sa zatvári? Ako zareaguje, keď poviem toto? Neurazí sa? Neodíde? A čo ak…Nemal som skoro žiadnu istotu. Tou jedinou bolo, že prijala moje pozvanie. Mal som strach, pretože mi na tom vzťahu záležalo.

Myslím si, že podobne je to aj vo vzťahu s Bohom. Raz sa s Ním každý stretne tvárou v tvár. Pre niekoho skvelá správa, pre niekoho pohroma. Postaviť sa zoči-voči Stvoriteľovi celého sveta, Pánovi, ktorý bude súdiť každú ľudskú bytosť. Stelesnenej spravodlivosti. Ako to dopadne?

Vzťah všetko mení.

Keby som musel od svojej manželky na istý čas odísť, určite by som počítal dni, možno aj hodiny, kedy sa konečne vrátim. Keby to bola dlhšia doba, premýšľal by som nad tým, čo všetko sme spolu zažili, rozmýšľal by som nad ňou, čo asi práve robí, atď.

Jedno je isté. Na stretnutie by som sa nenormálne tešil a chcel by som, aby prišlo čo najskôr.

Ako je to s Bohom? Tešíš sa na to stretnutie? Premýšľaš nad tým, ako to bude vyzerať keď sa s Ním stretneš?

Ak nie, zapamätaj si, že vzťah všetko mení. Začni s Bohom budovať vzťah ešte dnes. Čítaj si Bibliu. Modli sa. Rozprávaj sa o Ňom s inými ľuďmi. Keď Ho začneš lepšie spoznávať, nebudeš rozumieť tomu, prečo si tak dlho čakal.

Vzťah s Bohom všetko mení.

Zverejnené: 9. novembra 2017

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed