fbpx
Farár, ktorý chystal atentát na Hitlera

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Znie to ako protirečenie: farár a pokus o atentát. Dietrich Bonhoeffer bol evanjelický farár v Nemecku pred a počas druhej svetovej vojny. A áno, chystal atentát na Hitlera. A áno, určite čítal v Biblii aj Ježišove slová z kázne na vrchu:

Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú,  aby ste boli synmi svojho Otca v nebesiach. (Mt5:44-45)

Kým Oskar Schindler či Nicolas Winton bojovali s dôsledkami nacizmu, Bonhoeffer šiel ku koreňu veci. Veril, že kým nezastaví Hitlera, neskončí sa ani genocída ani vojna. A v skutočnosti nemal veľmi na výber. Pridať sa na stranu Hitlera, ktorý podriadil nacistickej propagande aj Nemeckú evanjelickú cirkev, alebo ísť cestou Vyznávačskej cirkvi, ktorá povedala, že spojenie s nacizmom je „cesta do pekla”. 

Možno mohol ostať niekde v strede. Odmietnuť nacizmus, ale nepostaviť sa proti nemu. Ale dá sa to?

Videl nespravodlivosť, vyvražďovanie nevinných. Tak sa postavil na stranu spravodlivosti. (Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť… nepovedal Ježiš na vrchu aj niečo také?

Bonhoeffer zomrel na šibenici preto, lebo bol zapojený v odboji, len pár týždňov pred skončením vojny v roku 1945. 

Otvorenou otázkou pre mňa po prečítaní jeho životopisu ostáva, či ja okrem túžby po spravodlivosti niečo pre spravodlivosť vo svete a okolo seba aj prakticky robím. Možno sa po prečítaní týchto riadkov stane otvorenou aj pre vás. 

Na premýšľanie: Čo by ste urobili na jeho mieste vy? Môžem zabiť človeka? Kde je hranica, kedy už môžem alebo nemôžem niekoho zabiť?

link na film o Bonhoefferovi (v angličtine): https://www.youtube.com/watch?v=TeY-TG33OJc

životopis sa dá kúpiť tu: http://www.vivit.sk/obchod?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=141&category_id=27

“Ak čelíte zlu a ste ticho, je to rovnaké, ako keby ste to zlo páchali. Boh nás nenechá bez viny. Aj to, že nič nepovieš má výpovednú hodnotu. Aj to že nekonáš je čin.“

Zverejnené: 11. decembra 2014

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed