fbpx
Jediný hlas, na ktorom záleží

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Keď ti mnoho ľudí hovorí rôzne veci, je dobré vedieť, ako sa rozhodnúť.

Moje (ale určite aj tie vaše :)) deti sa častokrát naťahujú na tom, čo kto povedal. „On mi povedal, že nemôžem pozerať rozprávky!“, „Ona mi povedala, že mi vyhodí autíčko do koša!“, „On mi povedal, že to nie je moja bábika!“ a podobných tisíc ďalších vecí. Deti to používajú, pretože im to dáva veľkú moc nad tým druhým. Zrazu ho môžu zneistiť. Ovládať. Vydierať. Manipulovať.

Nezáleží im na tom, čo som povedal pred piatimi minútami ja, záleží im na tom, čo povedal ich súrodenec. Veľmi ľahko ich vyvedie z miery, veľmi ľahko začnú pochybovať o tom, čo je pravda, o tom, čo sa stane alebo nestane.

Čo sa teda deje?

V konečnom dôsledku – ľahko začínajú pochybovať o tom, čo som povedal ja – ich otec, autorita, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje ich život.

Samozrejme, je to taká „detská choroba“, z ktorej deti vyrastú. Ale keď som nad tým uvažoval, tak určite nie všetky deti.

Keď sa z nich stanú teenageri, začnú riešiť, kto o nich čo povedal, kto si čo myslí a predpokladám, že aj keď sa veľmi budem snažiť ich uisťovať o mojej láske, podpore, o ich schopnostiach, výzore a podobných veciach, pochybnosti sa objavia.

Každý z času na čas zažíva pochybnosti. Tlak okolia, čo hovoria iní vie byť veľmi silný. (Niekedy aj v pozitívnom zmysle slova. Skúste ísť na nejakú túru do hôr so svojmimi deťmi sami, alebo skúste ísť 2-3 rodiny. Uvidíte ten rozdiel :))

Kľúčové však vždy bude, kto určuje, čo v tvojom živote je pravda? Aké ideály máš nasledovať? Koho počúvať a koho nie?

Vždy nejaké pochybnosti prídu. Nejaký hlas sa ozve, že si neschopný, že nestojíš za nič, tvoj život je jedno veľké zlyhanie a nemá žiaden zmysel. Že nemáš počúvať toho, ale iného, že keď chceš za niečo stáť, musíš robiť to a to.

Otázne je, kam sa vtedy budeš pozerať. Koho hlas budeš počúvať.

  1. Hlas staršieho brata Môžeš počúvať hlas staršieho brata, ktorý ti stále bude hovoriť, že si neurobil dosť, že sa musíš viac snažiť, že cesta k úspechu vedie cez sebazdokonaľovanie, sebazapretie, (sebatrýznenie), a nakoniec sa ti možno podarí dosiahnuť to, že všetci si o tebe budú myslieť to, čo chceš aby si mysleli.

  2. Hlas mladšieho brata Tento je iný. Povie ti, kašli na to, čo hovoria iní. Buď sám svoj. Užívaj si, oddychuj, nájdi sám seba, vyjadri sa. Skús čo sa dá, cestuj, vychutnávaj, zvoľ si svoje šťastie a nech ti iní do toho nekecajú. Buď sám sebou. Nikto nebude určovať, čo je správne pre tvoj život, určíš si to len ty sám.

  3. Hlas otca Otec ti povie, že ak budeš počúvať súrodencov, ďaleko sa nedostaneš. Potrebuješ počúvať Jeho. On je jediný, ktorý má perspektívu, vhľad do tvojho života. Nikto ťa nepozná ako on, a nikto nevidí to, čo vidí on. Jedine Otec ťa dokáže usmerniť, a ukázať ti, že bez ohľadu na to ako sa snažíš, alebo bez ohľadu na to, ako veľmi si zlyhal ťa On vždy bude rovnako milovať, a to je jediné na čom skutočne záleží.

Ktorý hlas budeš počúvať ty?

Zverejnené: 26. októbra 2017

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed