fbpx
Zabudnutá sila spoločenstva #1

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Keď sa niekoľko ľudí zapáli pre jednu vec, je to sila. Keď viacero ľudí drží pohromade, dokážu ustáť veľa. A dokážu aj veľa spraviť. Oveľa viac, ako keď je človek sám.

Jednotlivec môže byť akokoľvek famózny, ak je proti nemu dobrý tím, nemá žiadnu šancu. O koľko viac to platí v duchovnom boji, resp. v boji s názvom život?

Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, že vaše spoločenstvo, vaša mládež, dorast, možno skupinka alebo aj rodina môže pre Božie kráľovstvo urobiť oveľa a naozaj OVEĽA viac, ako vy sami?

V nasledujúcich troch blogoch chcem trocha písať o tejto téme. Dnes sa pozrieme na :  

1. Sociálna silu spoločenstva napr. na facebooku

Je rozdiel, keď si niečo na facebooku zdieľam sám, a keď to zdieľajú ešte moji ďalší 5 priatelia. Ten rozdiel je v tom, že facebook považuje danú správu za oveľa dôležitejšiu a zobrazí ju oveľa väčšiemu počtu ľudí.

príklad: Ak by všetci ľudia, ktorým sa na facebooku páči stránka chcemviac (momentálne cez 500 ľudí) aspoň raz týždenne zdieľali jeden ľubovoľný článok (v priemere by to znamenalo okolo 100 zdieľaní na jeden článok) tak potom by sa daný článok nezobrazil len 250 ľuďom (ako je to v súčasnosti) ale je možné, že 25 000 ľuďom (ale to je len môj slabý odhad. Je možné, že by to bolo 10x viac). Predstavte si tú masu ľudí, čo by namiesto statusov typu „hurá sneží“ videli napr. toto video Francisa Chana kde rozpráva o tom, ako rozpráva, že jeho dom je otvoreným miestom pre všetkých, pretože miluje Pána Ježiša a chce aby tú lásku poznali aj ľudia okolo neho.

Nemusí ísť len o Facebook. Môže ísť o čokoľvek iné. Ak je nejaký problém v meste, ktorý treba vyriešiť – je rozdiel keď sa naň sťažuje ustavične len jeden človek, alebo keď sa do toho zapojí 10 alebo 20 ľudí. Tlak a sila pohnúť veci je pri spoločenstve oveľa väčšia ako pri jednotlivcovi.

Poviete si, ale veď to je jasné!

Ja viem. Ale mám pocit, že napriek tomu, že je to také jednoduché a jasné, je veľmi málo spoločenstiev, ktoré menia svoje okolie. Na facebooku, či v realite. Ale Pán Boh nás do toho povolal, tak smelo VPRED!

(Schválne, kedy ste aspoň piati zdieľali naposledy nejaký fakt dobrý článok na chcemviac? )

Ako využíva vaše spoločenstvo svoju sociálnu silu? Píšte do komentárov.

Každý autor komentáru bude zaradený do súťaže o najnovšiu knihu z EVS – Falošní bohovia (Timothy Keller). Čím viac komentárov, tým viac sa zvyšuje vaša šanca na výhru. Šťastného výhercu vyžrebujem náhodným spôsobom tak, aby vám kniha stihla prísť do vianoc.

Zverejnené: 8. novembra 2012
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed