fbpx
4 princípy ako sa stať mužom

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Niežeby som už dosiahol, alebo bol už dokonalý, ale snažím sa, či ozaj uchvátim, pretože ma Ježiš Kristus uchvátil. Bratia, ja si nemyslím, že som už uchvátil. Ale jedno robím: zabúdam na to, čo je za mnou, a snažím sa o to, čo je predo mnou;  Filipským 3:12-13

Milujem list Filipským. Sú to slová do bitky. A nasledovné riadky sú výzvou do bitky. Pre mňa ako aj pre všetkých, čo nechcú byť ako deti, ako chlapci, ktorí donekonečna sedia za počítačovými hrami, mamička im navarí, operie a ustelie, oni sa zabávajú s kamošmi minimálne každý piatok a sobotu, stávkujú na to, kto dokáže zjesť viac pizze, alebo si silnejšie grgnúť. Občas majú nejaké dievča, ale aj keby ako chceli, nedokážu sa oň postarať ani keby zhodou okolností vyhrali národnú bločkovú lotériu, či stavili by na ten správny zápas.
Ako sa stať zodpovedným a zrelým mužom? Niežeby som už dosiahol, alebo bol dokonalý, ale snažím sa…

 

1. Stať sa zodpovedný sám za seba

Či máš 19 (to je ten lepší prípad) alebo 39 (to je ten horší), nemôžeš sa neustále spoliehať na to, že sa o teba niekto postará. Musíš sa postaviť na vlastné nohy. Začať robiť vlastné rozhodnutia (nech o tebe nerozhodujú mamička a otecko). Dokázať sa postarať sám o seba, určiť si priority, zodpovednosti a pochopiť, že ak to neurobíš ty, nikto iný to za teba neurobí. Ak chceš niečo dosiahnuť (čokoľvek), treba makať (Ešte chvíľku si pohrám Battlefield nefunguje). Ak bežíš, nemôžeš sa nechať rozptyľovať somarinami. Ináč sa dostaneš do slepej uličky.

2. Začať pracovať už počas strednej – získať pracovné návyky

Toto znie veľmi odvážne, ale čím zodpovednejšie sa k životu postavíš už teraz, tým lepšie. Stačí nejaký part-time, aby si zistil, ako to v reálnom svete chodí. Nie je práca – nemáš peniaze. Nestihneš deadline – nemáš peniaze. (Robíš pre nedôveryhodného človeka – nemáš peniaze)…V skutočnom svete sa s tebou nikto nebude baviť o tom, že si včera nevládal, že si sa zabudol na Facebooku, alebo čokoľvek iné. Potrebuješ sa naučiť, že nestihnutý deadline je vážny problém, že zodpovednosť a pracovitosť sú cnosti skutočného muža.

3. Pracovať (hoc aj zadarmo) v práci, ktorú by si chcel robiť, ktorá ťa baví, v ktorej chceš získať skúsenosti…

Toto ťa naučí mnohému. Pokore. Ochote slúžiť. A hlavne – je oveľa lepšie robiť niečo čo ťa baví a získať v tom zručnosti, vďaka ktorým v budúcnosti budeš vedieť zarábať prácou, ktorá ťa baví a hlavne – ak by si chcel pre niekoho pracovať máš do životopisu dôležitý zápis – prax – čo je oveľa cennejšie (a v budúcnosti pre teba môže znamenať omnoho viac), ako zarobiť si pár drobných na brigáde za pásom, kde sa žiadnych skúseností (okrem pracovných návykov) nedočkáš.

4. Mať niekoho kto ťa povedie – mentora

Hľadaj si vzory. Je ľahšie dostať sa niekam ak máš sprievodcu. GPS. Navigátora. Trénera. Kauča. Akokoľvek to nazveš. Ideálne je, ak je to človek, s ktorým sa stretávaš, môžeš mu dávať otázky a on ti na ne odpovie. Ak sa nedá osobne – ale je to človek, ktorý napísal nejaké knihy, možno ti odpovie na otázky prostredníctvom nich.

Chcem bojovať dobrý boj. Zápasíme všetci.

 

Ak máš niečo, čo ťa posúva v tomto boji vpred – pridaj to do komentárov.

… zabúdam na to, čo je za mnou, a snažím sa o to, čo je predo mnou; …

 

Zverejnené: 23. októbra 2013
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed