Daj mi svoje srdce - 5. jún - evs.sk

Zamyslenia

Daj mi svoje srdce – 5. jún
5. júna 2024
Play

„Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi, a čo je Božie, Bohu.“ Evanjelium podľa Matúša 22:21

Ak je to tak, že človek nedáva Bohu to, čo je Božie, dáva cisárovi príliš veľa, alebo príliš málo. Nastáva najdôležitejšia otázka pre každého človeka: Čo je Božie?

Syn, dcéra, daj mi svoje srdce!

Je to požiadavka a Boh nevyžaduje nič menej než nás samých! Ale zároveň to predovšetkým ukazuje, ako nás Boh miluje.

O srdce prosíme len človeka, ktorého milujeme.

Boh nás chce vlastniť úplne a dokonale. Ak nás získava, my získavame večný život a všetko, čo k tomu patrí.

Ak dostáva Boh naše srdce, dostáva našu vieru, naše presvedčenie, naše svedomie, náš citový život. Vlastní nás úplne a dokonale. Ale ak Boh nedostáva naše srdce, v skutočnosti nedostáva a nemá z nás nič.

Vtedy spoločnosť a politika získava to, čo malo pôvodne patriť Bohu. Človek odovzdáva svoju vieru, presvedčenie, svoju vôľu, celé svoje životné chápanie a svedomie politickej ideológii a myšlienkam. Vtedy v pravde dostal „cisár“ príliš veľa! Vtedy dostáva to, na čo má právo jedine Boh

Ale taktiež môže človek dávať spoločnosti a politike príliš málo. Ten, kto podvádza na cle a daniach, kto sa vyhýba svojim povinnostiam v spoločnosti a nepracuje na vytváraní spravodlivosti a dobrých podmienok v spoločenskom živote, dáva „cisárovi“ príliš málo.

Ten, kto dal svoje srdce Bohu, stojí v otázkach politiky a spoločnosti na správnom mieste! Dáva takú daň, aká sa má dávať, platí clo, aké sa má platiť, dáva česť tomu, komu sa má dávať. Pozná svoju zodpovednosť za svojich blížnych a je aktívny v spoločnosti.

Ale len Boh vlastní jeho vieru, svedomie, vôľu, krátko povedané, celého jeho vnútorného človeka a tým jeho celého!

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.