Ochotný poslúchať - 31. máj - evs.sk

Zamyslenia

Ochotný poslúchať – 31. máj
31. mája 2024
Play

„Keď sa Jozef prebudil zo sna, urobil, ako mu prikázal anjel Pánov: prijal svoju ženu.“ (Mt 1:24)

Tak, ako si Boh vyvolil Máriu za matku Mesiáša, vyvolil si aj Jozefa, aby bol pre Ježiša na zemi otcom. Jozef, povolaním tesár, bol pracovitý chlap. Ten, čo rúbe stromy, stavia domy a vyrába stoly.

Jozef bol pre Ježiša nielen stelesnením dobrého otca, ale statočne stál aj pri Márii. Keď mu Mária na začiatku povedala, že sa jej zjavil anjel Gabriel a oznámil jej, že bude matkou Mesiáša, neveril jej. Keďže vedel, že Mária je zbožný človek, rozhodol sa s ňou rozísť v súkromí. Nechcel ju odhaliť. Jeho srdce však bolo zlomené, pretože Máriu miloval.

Vtedy sa aj Jozefovi zjavil anjel. Matúšovo evanjelium svedčí: „Keď premýšľal o tom, ajhľa, zjavil sa mu vo sne anjel Pánov a povedal: Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu za ženu, lebo čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého.“ (L 1:20)

Jozef mohol jednoducho povedať: „Nie, ďakujem, lebo tomu nikto neuverí.“ Namiesto toho sa napokon rozhodol prežiť život s tým, že ľudia budú veriť, že jeho žena otehotnela mimo manželstva. A Mária prešla životom s povesťou povoľnej ženy.

Dokonca čítame, že pri jednej príležitosti farizeji Ježišovi vytýkali: „My sme sa nenarodili zo smilstva, máme jediného Otca, Boha.“ (J 8:41) V skutočnosti hovorili: „Aspoň sme sa nenarodili mimo manželstva ako ty.“  Boli to bojovné slová.

Mária však napĺňala proroctvo a poslúchala Boha. A Jozef bol ochotný urobiť to isté.

Vyzval ťa Boh, aby si vykročil zo svojej komfortnej zóny  a urobil niečo nečakané? Nasleduj príklad Márie a Jozefa, ktorých si Boh použil, aby zmenili svet.

Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.