Termometer alebo termostat? - 6. apríl - evs.sk

Zamyslenia

Termometer alebo termostat? – 6. apríl
6. apríla 2019

„Potom v šiestom mesiaci poslal Boh anjela Gabriela do galilejského mesta Nazareta.“

Je naozaj zaujímavé, čím sú známe niektoré mestá. Napríklad Rím nazývame aj večné mesto. Paríž poznáme ako mesto svetiel. New York je zas mesto, ktoré nikdy nespí. A Las Vegas dostalo prezývku mesto hriechu.

Nazaret sa v 1. storočí tiež mohol nazývať mestom hriechu. Obsadili ho rímski vojaci a bolo to jedno z miest, ktorým sa maximálne prechádzalo na iné miesto. Nazaret bol známy pre svoj hriech. Niekto ho raz popísal ako kolísku korupcie. Práve preto sa Natanael, keď sa dozvedel, že Ježiš je z Nazareta, pýtal: „Či z Nazareta môže byť niečo dobré?“ (J 1:46)

Predstavte si, že Ježiš by sa narodil dnes. Očakávali by sme, že sa narodí v Jeruzaleme, možno v Ríme, Londýne alebo v Paríži. Čo ak by sa však narodil v Las Vegas? Prišiel k nám Spasiteľ – Ježiš Lasvegaský. Presne tak znelo v 1. storočí meno „Ježiš Nazaretský“.

V tom skazenom meste však žila mladá žena s kráľovskou krvou. Mária bola čistá, hoci žila v nečistom svete. Ukázala nám, že svätým životom sa dá žiť aj na skazenom mieste. Často obviňujeme skazenú kultúru za to, akí sami sme. Pravdou však je, že úlohou Ježišových nasledovníkov, teda našou úlohou, je zasiahnuť a ovplyvniť kultúru.

Mám pre Teba otázku: Si termometer alebo termostat? Termometer je ovplyvnený okolím. V závislosti od teploty buď stúpa, alebo klesá. Termostat však mení svoje okolie. Na rozdiel od termometra reguluje okolité prostredie.

Necháš sa ovplyvniť tým, čo sa okolo teba deje, alebo máš na svoje okolie vplyv? Meníš kultúru, alebo kultúra mení Teba?

https://www.harvest.org

Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.