Soľ zeme - 13. máj - evs.sk

Zamyslenia

Soľ zeme – 13. máj
13. mája 2024
Play

„Vy ste soľ zeme. Vy ste svetlo sveta.“ Evanjelium podľa Matúša 5:13-14

Kresťania sú často obviňovaní za svoje silné slová o význame kresťanstva pre svet. Vtedy si je dobre všimnúť, že nikto nepoužíval také silné slova o význame kresťanov v tomto svete, ako Pán Ježiš.

Hovorí, že bez kresťanov by svet ležal v tme a hnil by. Silnejšie sa to nedá vyjadriť.

Pán Ježiš pripisuje svojim veriacim ten istý význam, aký má On sám.

Je to Pán Ježiš, ktorý je príčinou, že svet nie je súdený Božím súdom. Je to Pán Ježiš, ktorý je svetlom sveta.

Kto verí v Pána Ježiša, prináša totiž samotného Ježiša k svojim blížnym na ich spásu a záchranu.

To, čo znamená byť soľou, nám hovorí príklad z Abrahámovho života. Pán povedal Abrahámovi, že Sodoma bude súdená Božím súdom a bude zničená kvôli všetkému hriechu, ktorý sa v nej nachádza.

Vtedy sa Abrahám pýta Pána, či bude Sodoma súdená aj vtedy, keď sa v nej nájde päťdesiat spravodlivých. Pán mu odpovedá, že nie. Ak sa nájde päťdesiat spravodlivých, Sodoma bude kvôli nim zachránená. Abrahám pokračuje nižšie až k desiatim a pýta sa, či bude Sodoma zničená, aj keď sa v nej nájde len desať spravodlivých. Nie, hovorí Pán. Ak sa nájde desať spravodlivých, nebude zničená.

Ale nenašlo sa ani tých desať. Ale keby tam boli, boli by soľou Sodomy.

Tí, ktorí žijú s Pánom Ježišom, ochraňujú spoločnosť pred Božím súdom. Zároveň sú svetlom pre svojich blížnych, pretože Pán Ježiš svieti skrze nich.

To si aj ty, ktorý si kresťanom. Si soľou a svetlom jednoducho preto, lebo patríš Pánovi Ježišovi! Nie je to nič také, o čo sa máš pokúšať a snažiť!

Tak, ako s istotou patríme Pánovi Ježišovi, tak sme aj tým, čo o nás Pán Ježiš hovorí. Ak patríš Pánovi Ježišovi, je to tak aj s tebou!

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.