Vtipkovanie - 24. máj - evs.sk

Zamyslenia

Vtipkovanie – 24. máj
24. mája 2023
Play

„… ani mrzkosť ani bláznivé reči a vtipkovanie — čo sa nepatrí; ale radšej dobrorečenie.“ List Efezským 5:4

Vtipkovanie je pochybné žartovanie. Človek sa zabáva, pričom sa pohybuje na tenkom ľade. Vyslovuje alebo hrá niečo, od čoho by sa v reálnom živote určite dištancoval. Zábava prekvitá na zveličovaní a zachádza za hranice prijateľnosti.

Nebezpečenstvom pre väčšinu kresťanov nie je odmietať zdravý ľudský prejav. Na druhej strane majú niektorí kresťania problém určiť si hranice pochybného vtipkovania. Sú pod silným vplyvom ducha tohto sveta, jeho myslenia a spôsobu života.

Ako nájdeš cestu medzi skromným postojom a prispôsobovaním sa vzoru tohto sveta?

Najdôležitejšie je, že sa s Ježišom rozprávaš o všetkom. Ak nemôžeš žiť život v Jeho mene a na Jeho chválu, tak takýto život nemôžeš žiť. Ak nepovieš nie, ohrozuješ svoju dušu.

Veľa kresťanov dnes ide proti svojmu svedomiu. Zúčastňujú sa na mnohých činnostiach, kde do ich duše preniká zrakom to, čo ich svedomie odsudzuje. To je nebezpečné. Čo dovolíš iným, aby zasiali do tvojej mysle, to sám budeš žať.

Vtipkovaním sa hriech zbavuje svojej závažnosti. Ľudia sa často smejú na hrubých vtipoch. Čoskoro sa stanú voči hriechu ľahostajní. Potom už nie je veľmi nebezpečné páchať hriech.

Hriech sa zasieva ako malé semiačko a trvá niekoľko rokov, kým úplne dozrie a prinesie smrť. Jeho semeno je nesmierne životaschopné a bujné.

Mnohí kresťania takto upadli do hriechu a biedy. Keď sa pozerajú späť, nachádzajú spojenie s niečím, čo vtedy vnímali ako pomerne neškodné. Príliš neskoro si uvedomili, aký nebezpečný je hriech.

Bláznivé reči a vtipkovanie sú nevhodné. Ak nerobíš, čo je správne, hriech striehne pri dverách, na teba je upriamená jeho žiadostivosť. Musíš sa zriecť diabla, všetkých jeho skutkov a celého jeho bytia. Stojí to za ten boj, je to boj o život. Musíš ho vybojovať.

Hans Erik Nissen

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.